Barack Obama se opět radil o Afghánistánu

Válka v Afghánistánu se stává hlavním bodem agendy amerického prezidenta Baracka Obamy. V Bílém domě se znovu radil o strategii, která by měla vyřešit neradostnou situaci v zemi, kde Američané bojují skoro přesně na den 8 let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama | Foto: Tomáš Adamec

Tentokrát se Barack Obama sešel na tři hodiny s týmem poradců pro bezpečnost. Je to v pořadí už třetí schůzka za poslední dny, při které se americký prezident snaží udělat jasný názor na to, jak dál v Afghánistánu.

Na stejné téma ho čekají ještě přinejmenším dvě podobné porady. Bílý dům dnes potvrdil, že prezident Obama dostal oficiální požadavek zvýšit počet jednotek.

Podle nepotvrzených informací žádá hlavní velitel v Afghánistánu generál McChrystal až o 40 tisíc dalších vojáků.

Třicítka klíčových představitelů

Proto si Obama začátkem tohoto týdne pozval do Bílého domu třicítku klíčových představitelů obou hlavních stran v Kongresu, aby slyšel jejich názory.

"Jestli bychom pro navýšení jednotek hlasovali, to se teprve uvidí," říká váhavě šéfka demokratů v Kongresu Nancy Pelosiová. Naopak republikáni prezidenta v takovém případě pravděpodobně podpoří, uvedl jejich lídr ve Sněmovně reprezentantů, John Boehner.

Ze schůzky nevzešel žádný jednoznačný závěr. To ale ani nebylo jejím cílem, říká Bílý dům. Prezident si prý chtěl pouze udělat obrázek o celé škále názorů, které ohledně situace v Afghánistánu panují.

Vít Pohanka, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme