Barack Obama vyzval studenty v Chicagu, aby se víc angažovali ve svém okolí

Bývalý americký prezident Barack Obama v pondělí poprvé veřejně vystoupil od odchodu z funkce. Sešel se s mladými lidmi a politickými aktivisty. Od lednového předání prezidentského úřadu se na veřejnosti objevoval zatím jen minimálně. Na chicagské univerzitě vyzval studenty, aby se v době ostrých politických sporů víc angažovali ve svém okolí. O osobě Donalda Trumpa se exprezident nezmínil.

Chicago (Aktualizováno: 23:37 24. 4. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama | Zdroj: Reuters

Obama diskutoval na univerzitě v Chicagu, kde kdysi přednášel ústavní právo, s mladými lidmi o občanské angažovanosti a posilování místních komunit. Bývalý prezident se vrací k veřejnému angažmá v týden, kdy jeho nástupce Donalda Trumpa čeká první bilancování po sto dnech ve funkci.

Exkluzivní rozhovor s Madeleine Albrightovou o úřadování Donalda Trumpa i návštěvě Miloše Zemana v Bílém domě

Číst článek

Obama v Chicagu v pondělí prohlásil, že po odchodu z Bílého domu chce mladou generaci povzbuzovat ke společenské angažovanosti. „To nejdůležitější, co mohu udělat, je přispět k přípravě budoucí generace vůdců, aby po svém měnili svět," řekl Obama studentům.

Posluchači se podle agentury Reuters Obamy na Trumpa neptali a na otázky novinářů bývalý prezident nereagoval. Postěžoval si jen, že nalézt v dnešní době společnou platformu je čím dál těžší, protože politiku ovládají peníze. Washingtonské debaty ovládají finanční zájmy způsobem, který je v rozporu s potřebami většiny Američanů, konstatoval Obama.

Barack Obama poprvé od konce ve funkci amerického prezidenta vystoupil na veřejnosti | Foto: Reuters

Barack Obama a bývalá první dáma Michelle Obamová se v uplynulých třech měsících na veřejnosti příliš neobjevovali. Bulvární novináři zachytili bývalého prezidenta, jak hraje golf nebo si užívá dovolenou na soukromém ostrově v Karibiku. Jeho přesný program zůstával ale v utajení.

Co přesně na ně v budoucnu čeká, zatím není zřejmé. Obamovi podepsali smlouvu na sepsání pamětí s vydavatelstvím Penguin Random House. To jim může vydělat i desítky milionů dolarů. Pár má v plánu žít ve Washingtonu, dokud jejich mladší dcera Sasha nedokončí střední školu v roce 2019.

Barack Obama se má také koncem května setkat s německou kancléřkou Angela Merkelovou v Berlíně a ještě před tím převzít cenu Johna F. Kennedyho v Bostonu.

Lenka Kabrhelová, dp, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme