Barack Obama složil slavnostní prezidentskou přísahu

Celkově čtyřiačtyřicátý a zároveň první prezident afroamerického původu Barack Obama v úterý složil slavnostní slib. Krátce před ním přísahu složil viceprezident Joe Biden. Nový prezident pak také přednesl svůj inaugurační projev, ve kterém slíbil rychlé činy, jež umožní vypořádat se s nynějšími válkami v Afghánistánu a Iráku i s oslabenou ekonomikou země. Současně vyzval spoluobčany, aby začali pracovat na obnově Spojených států. Mnozí Američané vkládají do postavy příštího šéfa Bílého domu obrovské naděje na pozitivní změny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

B. Obama skládá prezidentský slib | Zdroj: ČTK

Barack Obama se dnes formálně stal novým americkým prezidentem. Položením ruky na Bibli a vyslovením prezidentské přísahy definitivně potvrdil svůj nástup do funkce. Potom na schodech budovy amerického Kongresu pronesl vůbec první prezidentský projev.

Slavnostnímu ceremoniálu před západním průčelím Kongresu byli přítomni dosavadní prezident George Bush a viceprezident Richard Cheney, které Obama s Bidenem v Bílém domě střídají.

Na místě přihlíželo i na 240.000 hostů. Až dva miliony dalších lidí, kteří do Washingtonu kvůli inauguraci přijeli, sledovaly událost na velkoplošných obrazovkách. Tradice inauguračního obřadu ve Washingtonu sahá až na začátek 19. století.

V inauguračním projevu Obama slíbil Američanům rychlé činy, které umožní vypořádat se s nynějšími dvěma válkami i s oslabenou ekonomikou země. Vyzval také spoluobčany, aby začali pracovat na obnově Spojených států. Na úvod projevu také poděkoval svému předchůdci Georgi Bushovi za spolupráci při předání moci.

V posledních hodinách před inaugurací stále procházely ulicemi proudy lidí bez ohledu na mrazivé počasí. Přijeli z celé země mnoho z nich je tmavé pleti. Jako hlavní důvod toho, že byli ochotní obětovat čas i peníze na cestu do Washingtonu obvykle uvádějí, že chtěli být při události historického významu.

Svět vyjadřuje naději

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso 44. americkému prezidentovi vzkazuje: "V okamžiku kdy prezident Obama stojí na začátku svého historického mandátu, vyzývám Evropu a Spojené státy americké, aby ještě prohloubily svou transatlantickou vazbu a společně se pokusily získat ostatní pro řešení velkých výzev naší doby. Zrak světa je dnes upřen na prezidenta Obamu. Ale zítra nebo spíš hned teď, je to svět sám, který vyžaduje jeho a naši pozornost. Jsem přesvědčen, že zvolení prezidenta Obamy bylo určujícím bodem obratu pro Ameriku. Nyní se to může stát bodem obratu pro celý svět."

Německá kancléřka Angela Merkelová v rozhovoru pro televizi ARD vyjádřila naději, že si s novým americkým prezidentem budou vzájemně naslouchat. Přijímaná rozhodnutí pak podle kancléřky mají vycházet z předpokladu, že žádná jednotlivá země nemůže problémy světa vyřešit sama. Narážela tak na proslov, který Barack Obama před zraky dvou set tisíc lidí přednesl v létě loňského roku v centru Berlína. Merkelová přivítala oznámení nového amerického prezidenta, že hodlá navázat rozhovory s Íránem ohledně jeho jaderného programu.

Polský prezident Lech Kaczyński Baraku Obamovi drží palce a doufá, že jeho administrativa dovede projekt protiraketového štítu do zdárného konce. Lech Kaczyński předpovídá, že Barak Obama to nebude mít lehké. Musí vyřešit neukončené konflikty v Iráku či Afghánistánu a pokračovat ve válce s terorismem.

Prezidentův mluvčí Michal Kamiński připomněl, že se Obama může spolehnout na sympatie mnoha lidí ve Spojených státech i na celém světě. Varšava od Obamy očekává, že Spojené státy opravdu postaví svou protiraketovou základnu v Polsku, ale nejen to "Já i hodně mých krajanů bychom si přáli, aby v tomto prezidentském období nadešel šťastný den, kdy do Spojených států pojedeme bez víz," uvedl prezidentův mluvčí.

Milan Kopp, Martin Dorazín, Jiří Hošek, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme