Barack Obama v Londýně jednal s prezidenty Ruska a Číny

Do Londýna se už sjeli účastníci zítřejšího summitu největších ekonomik světa G20. Ulice britské metropole zas zaplnily tisíce demonstrantů, kteří protestují proti důsledkům ekonomické krize a požadují jiné globální uspořádání ekonomiky. Došlo k potyčkám s policií i útokům radikálů na některé banky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dmitrij Medvedev a Barack Obama | Zdroj: ČTK

Veškerá pozornost se dnes soustředila na bilaterální jednání amerického prezidenta Baracka Obamy, sršícího v Londýně úsměvy a také uvolněným stylem. Schůzka s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem přinesla příslib dohody o omezení strategických jaderných zbraní. Rozhovory s čínským prezidentem zase ohlášení intenzivního dialogu ministrů financí a zahraničí obou zemí.

Zatímco dvoustranná jednání přinesla jisté výsledky, nad průběhem a závěry zítřejšího summitu G20 visí i několik hodin před jeho zahájením otazník a také obavy, že nesplní velká očekávání, která do něj hostitelé vkládají.

V ulicích Londýna se u příležitosti summitu G20 dnes demonstrovalo. Skupiny radikálů opakovaně zaútočily dýmovnicemi, vejci a barvou na policejní hlídky. Terčem demonstrantů se staly i některé bankovní ústavy.

Během demonstrace před Bank of England došlo k potyčkám demonstrantů s policií, která blokovala všechny vchody a východy na náměstí před bankou. Navíc se skupině asi 20 radikálů podařilo proniknout do vedlejší Royal Bank of Scotland, kterou zhruba půl hodiny demolovali. Terčem útoků se staly počítače a další zařízení banky.

Něco podobného se později stalo i v pobočce HSBC, na kterou skupina několika desítek lidí zaútočila po rozpuštění demonstrace. Další potyčky se očekávají i jak během dnešního večera, tak i zítra, v den summitu.

Český rozhlas připravil k návštěvě prezidenta USA Baracka Obamy a summitu Evropské unie v Praze speciální web Barack Obama v Praze.

Ivan Kytka, Roman Chlupatý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme