Barack Obama vyzval k urychlené reformě amerického zdravotnictví

Americký prezident Barack Obama se snažil přesvědčit zákonodárce o nevyhnutelnosti radikální proměny systému amerického zdravotnictví. Téma zdravotnické reformy probouzí velké emoce mezi americkou veřejností i politiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama | Foto: Tomáš Adamec

Obama proto v projevu před Kongresem přesvědčoval oponenty, že je přístupný k jejich návrhům. Zároveň ale zdůraznil, že reforma musí začít co nejdříve.

"Jsme jedinou vyspělou demokracií na světě, jediným bohatým národem, který dovoluje, aby tolik lidí zažívalo takové útrapy. Na zdravotní pojištění dnes nedosáhne přes čtyřicet milionů Američanů."

Přehrát

00:00 / 00:00

Vít Pohanka informuje o snaze prezidenta Obamy reformovat zdravotnictví

"Za pouhé dva roky jeden ze tří Američanů přišel přinejmenším v některé oblasti o zdravotní pojištění. Každý den o něj ve Spojených státech přijde čtrnáct tisíc lidí. Jinými slovy, ty problémy dnes v USA hrozí komukoliv," řekl Obama.

Prezident proto vyzval v Kongresu k přijetí zákonů, které nabídnou skoro padesáti milionům nepojištěných Američanům možnost veřejného zdravotního pojištění. Podle Obamova plánu si zdravotní pojištění bude muset platit každý občan Spojených států.

"Každý rozumí tomu, jak mimořádným nesnázím čelí nepojištění, které každý den dělí od bankrotu jediná nemoc nebo úraz. Nejde primárně o lidi závislé na sociální pomoci, ale o střední třídu."

"Zaměstnanci se mohou nechat pojistit zaměstnavatelem, Američané kteří pracují sami na sebe to ale mají mnohem těží, protože pojistné pro ně je třikrát dražší než pro zaměstnance. A je tady taky spousta lidí, se kterými pojišťovny prostě neuzavřou smlouvu, protože je považují za příliš rizikové klienty kvůli jejich zdravotnímu stavu," upozornil Obama.

Milan Kopp, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme