Barack Obama vyzval svět k větší zodpovědnosti
Americký prezident Barack Obama při svém prvním projevu na půdě Valného shromáždění OSN určil čtyři pilíře, na kterých by se měla budovat nová světová spolupráce.
"Musíme se soustředit na 4 nejdůležitější pilíře, pokud chceme odkázat našim dětem fungující svět. Těmi jsou nešíření zbraní a odzbrojení, podpora míru a bezpečí, ochrana životního prostředí a globální ekonomika, která bude mít co nabídnout všem lidem na světě," představil Barack Obama v projevu budoucnost světa.
Změnit to všechno nebude podle amerického prezidenta vůbec jednoduché. "A Spojené státy to nedokážou samy. Musíme všichni táhnout za jeden provaz. Pokud začne každý sám u sebe, tak se nám to podaří. Doufám, že jsme se naučili být občany celého světa a členy lidské společnosti," uvedl v projevu Obama.
Prezident USA volal na půdě OSN po míru
Barack Obama vyzdvihl důležitost míru pro celý svět. Vyjmenoval řadu konfliktů, které by si podle něj zasloužili větší pozornost mezinárodního společenství. Pomáhat chce například v Súdánu, Kongu na Haiti, nebo ve východní Timoru. Jeho hlavní prioritou ale zůstává mír na Blízkém východě a založení palestinského státu.
"Žádáme Palestince, aby se zřekli násilí proti Izraeli. Stejně tak neustále vysvětlujeme Izraeli, že je nepřípustné aby pokračoval v osídlování Palestinských území. Je na čase zapomenout na staré křivdy a sednout si k jednacímu stolu," řekl v projevu Obama.
"Musíme si uvědomit, že zatímco se my politici hádáme, tak cenu za naše selhání platí malá židovská holčička, která se bojí usnout kvůli raketovému útoku. Nebo na druhé straně palestinský chlapec, který nemá přístup k pitné vodě a vlastně ani žádnou zemi, kterou by mohl označit za domov," uvedl americký prezident.
Obama varoval Írán a KLDR před porušováním dohod
Obama při své řeči mluvil také o jaderném nebezpečí. Přiznal všem národům právo na mírové využití jaderné energie, ale zároveň zdůraznil, že s právy přichází i povinnosti. A národy, které své povinnosti neplní musí nést následky.
"Nechci na nikoho ukazovat prstem. Ale vlády Severní Koreje a Íránu se chovají nezodpovědně. Odmítají mezinárodní inspekce a ve své honbě za jadernými zbraněmi snižují bezpečnost nás všech," řekl Obama.
Pokud podle něj i nadále budou tyto země ignorovat přání ostatních zemí, musí být potrestáni. "My všichni jim musíme dát jasně najevo, že budeme vyžadovat plnění mezinárodních závazků. Musíme jim ukázat, že budoucnost nepatří strachu," uvedl v projevu.
Přesvědčivě a velmi působivě mluvil Barack Obama o mnoha dalších tématech a problémech, které pálí svět. Od chudoby v Africe přes Irák po globální oteplování.
Nejsilnější a hlavní důraz kladl na to, že Spojené státy už chtějí spolupracovat se všemi zeměmi OSN, a nebudou podnikat jednostranné kroky tak, jak tomu bylo v době vlády prezidenta George Bushe.