Baracku Obamovi blahopřejí státníci celého světa

Zvolení Baracka Obamy americkým prezidentem přivítala Evropská unie, která v něm vidí příslib posílení transatlantického partnerství. S blahopřejnými slovy přispěchali i oba nejvyšší němečtí představitelé. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy řekl, že americký lid si vybral změnu a směřování k optimismu. Britský premiér Gordon Brown i vůdce konzervativní opozice David Cameron uvítali Obamovo vítězství a Brown vyjádril naději, že bude prvním zahraničním představitelem, který se s novým prezidentemsejde. Ke gratulacím se připojila i Čína. Prezident Chu Ťin-tao vyjádřil naději v další rozvoj vzájemných vztahů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama, vítěz amerických prezidentských voleb

Barack Obama, vítěz amerických prezidentských voleb | Zdroj: ČTK

Evropská unie přivítala zvolení senátora Baracka Obamy novým americkým prezidentem. Podle prohlášení francouzského předsednictví Unie vidí sedmadvacítka ve vítězství Obamy příslib posílení transatlantického partnerství, které Evropě a Spojeným státům umožní společně čelit výzvám 21. století.

Předseda Evropské komise José Barroso označil tyto volby za zlomový okamžik pro Spojené státy a možná i pro zbytek světa. Podle něj je to také inspirující příklad demokracie. "Zvolením prvního afroamerického prezidenta vyslaly Spojené státy velmi silný signál do celého světa," Řekl Barroso.

EU spojuje s novou americkou administrativou velká očekávání. Je to čas pro obnovení závazků mezi Evropou a Amerikou. Evropa podle Barrosa doufá, že společně s Obamou obstojí před úkoly, které s sebou přinesla globalizace. Překonání finanční krize, znovunastartování prosperity a boj se změnami klimatu.

Jak Barroso řekl, je možné využít současnou hospodářskou krizi k vytvoření nového systému globálního řízení světa založeného na mnohostrannosti. Tedy ne na bipolaritě, nebo dokonce unilateralitě jako dosud. K tomu bude podle předsedy EK potřebná nová shoda, soulad mezi Spojenými státy a Evropskou unií.

"Upřímně věřím, že pod vedením Obamy spojí Amerika síly s EU pro uplatnění takové shody ve prospěch jak americké, tak evropské společnosti, ale i celého světa," uvedl Barroso.

Unijní ministři zahraničí se už dřív shodli na dopise vyzývajícím nového amerického prezidenta k větší spolupráci s Evropou na intenzivnějších vztazích s Ruskem. Nabídli také, že Unie může vedle Spojených států hrát roli jednoho z garantů v blízkovýchodním mírovém procesu.

S gratulací Obamovi přispěchali i nejvyšší němečtí představitelé

Šéfka spolkové vlády Angela Merkelová a prezident Horst Köhler v první reakci označili Oamovo vítězství za 'historické'. německá kancléřka věří, že v období nových hrozeb a rizik budou Spojené státy a Evropa postupovat rozhodně bok po boku a využijí pestrých možností, které se v globálním světě otevírají.

Baracku Obamovi pak Angela Merkelová slíbila spolupráci naplněnou vzájemnou důvěrou. Merkelová taky budoucího amerického prezidenta ujistila, že si je spolková vláda vědoma důležitosti a hodnot transatlantického partnerství.

Co se Horsta Köhlera týče, ten v telegramu Baracku Obamovi zdůraznil, že Německo a USA pojí společné hodnoty. Podle Köhlera je Německo připravené zasadit se po boku Spojených států o světový mír, svobodu a blahobyt, jakož i boj proti chudobě a ochranu naší planety.

Ke gratulacím k vítězství Baracka Obamy se připojila i Čína

Prezident nejlidnatější země světa Chu Ťin-tao poblahopřál Obamovi a vyjádřil naději v další rozvoj vzájemných vztahů. Blahopřání zaslal Baracku Obamovi i premiér Wen Ťia-pao. Čínské ministerstvo zahraničí ještě před začátkem hlasování prohlásilo, že Peking bude dál usilovat o zlepšení vztahů s Washingtonem bez ohledu na to, který kandidát vyhraje.

Obě strany se ale nevyhnou řešení nahromaděných problémů, obchodním deficitem v neprospěch USA počínaje a prodejem zbraní Tchajwanu konče. Obama v této souvislosti v předvolební kampani mluvil o Číně jako o 'měnovém manipulátorovi'. Důležité bude i téma lidských práv a postavení Tibeťanů, které Barack Obama otevřeně podpořil.

Chu Ťin-tao bude mít první možnost setkat se s nově zvoleným americkým prezidentem už v polovině listopadu, kdy se ve Washingtonu zúčastní summitu světových vůdců k současné finanční krizi.

Pavel Novák, Jiří Hošek, Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme