Baracku Obamovi blahopřejí státníci celého světa

Zvolení Baracka Obamy americkým prezidentem přivítala Evropská unie, která v něm vidí příslib posílení transatlantického partnerství. S blahopřejnými slovy přispěchali i oba nejvyšší němečtí představitelé. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy řekl, že americký lid si vybral změnu a směřování k optimismu. Britský premiér Gordon Brown i vůdce konzervativní opozice David Cameron uvítali Obamovo vítězství a Brown vyjádril naději, že bude prvním zahraničním představitelem, který se s novým prezidentemsejde. Ke gratulacím se připojila i Čína. Prezident Chu Ťin-tao vyjádřil naději v další rozvoj vzájemných vztahů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama, vítěz amerických prezidentských voleb | Foto: ČTK/AP

Evropská unie přivítala zvolení senátora Baracka Obamy novým americkým prezidentem. Podle prohlášení francouzského předsednictví Unie vidí sedmadvacítka ve vítězství Obamy příslib posílení transatlantického partnerství, které Evropě a Spojeným státům umožní společně čelit výzvám 21. století.

Předseda Evropské komise José Barroso označil tyto volby za zlomový okamžik pro Spojené státy a možná i pro zbytek světa. Podle něj je to také inspirující příklad demokracie. "Zvolením prvního afroamerického prezidenta vyslaly Spojené státy velmi silný signál do celého světa," Řekl Barroso.

EU spojuje s novou americkou administrativou velká očekávání. Je to čas pro obnovení závazků mezi Evropou a Amerikou. Evropa podle Barrosa doufá, že společně s Obamou obstojí před úkoly, které s sebou přinesla globalizace. Překonání finanční krize, znovunastartování prosperity a boj se změnami klimatu.

Jak Barroso řekl, je možné využít současnou hospodářskou krizi k vytvoření nového systému globálního řízení světa založeného na mnohostrannosti. Tedy ne na bipolaritě, nebo dokonce unilateralitě jako dosud. K tomu bude podle předsedy EK potřebná nová shoda, soulad mezi Spojenými státy a Evropskou unií.

"Upřímně věřím, že pod vedením Obamy spojí Amerika síly s EU pro uplatnění takové shody ve prospěch jak americké, tak evropské společnosti, ale i celého světa," uvedl Barroso.

Unijní ministři zahraničí se už dřív shodli na dopise vyzývajícím nového amerického prezidenta k větší spolupráci s Evropou na intenzivnějších vztazích s Ruskem. Nabídli také, že Unie může vedle Spojených států hrát roli jednoho z garantů v blízkovýchodním mírovém procesu.

S gratulací Obamovi přispěchali i nejvyšší němečtí představitelé

Šéfka spolkové vlády Angela Merkelová a prezident Horst Köhler v první reakci označili Oamovo vítězství za 'historické'. německá kancléřka věří, že v období nových hrozeb a rizik budou Spojené státy a Evropa postupovat rozhodně bok po boku a využijí pestrých možností, které se v globálním světě otevírají.

Baracku Obamovi pak Angela Merkelová slíbila spolupráci naplněnou vzájemnou důvěrou. Merkelová taky budoucího amerického prezidenta ujistila, že si je spolková vláda vědoma důležitosti a hodnot transatlantického partnerství.

Co se Horsta Köhlera týče, ten v telegramu Baracku Obamovi zdůraznil, že Německo a USA pojí společné hodnoty. Podle Köhlera je Německo připravené zasadit se po boku Spojených států o světový mír, svobodu a blahobyt, jakož i boj proti chudobě a ochranu naší planety.

Ke gratulacím k vítězství Baracka Obamy se připojila i Čína

Prezident nejlidnatější země světa Chu Ťin-tao poblahopřál Obamovi a vyjádřil naději v další rozvoj vzájemných vztahů. Blahopřání zaslal Baracku Obamovi i premiér Wen Ťia-pao. Čínské ministerstvo zahraničí ještě před začátkem hlasování prohlásilo, že Peking bude dál usilovat o zlepšení vztahů s Washingtonem bez ohledu na to, který kandidát vyhraje.

Obě strany se ale nevyhnou řešení nahromaděných problémů, obchodním deficitem v neprospěch USA počínaje a prodejem zbraní Tchajwanu konče. Obama v této souvislosti v předvolební kampani mluvil o Číně jako o 'měnovém manipulátorovi'. Důležité bude i téma lidských práv a postavení Tibeťanů, které Barack Obama otevřeně podpořil.

Chu Ťin-tao bude mít první možnost setkat se s nově zvoleným americkým prezidentem už v polovině listopadu, kdy se ve Washingtonu zúčastní summitu světových vůdců k současné finanční krizi.

Pavel Novák, Jiří Hošek, Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme