Německo 0:3 Česko

Baradej už nechce být prezidentem Egypta, vadí mu vojenský režim

Rozhodnutí bývalého šéfa Mezinárodní agentury pro atomovou energii Muhammada Baradeje stáhnout prezidentskou kandidaturu vyvolalo v Egyptě šok. Přední liberální kandidát prohlásil, že svědomí mu nedovoluje účastnit se voleb za stávajícího vojenského režimu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý šéf MAAE Muhammad Baradej s novináři pro příletu do Egypta | Zdroj: ČTK

Baradej se prý bude o veřejné funkce ucházet až ve skutečně demokratických podmínkách. Většina ostatních kandidátů netají své rozčarování.

Amr Músá, Ajman Núr nebo Hamdín Sabáhí se sami chtějí ucházet o prezidentské křeslo. Nad stažením kandidatury Muhammada Baradeje ale vyjádřili lítost a svorně ocenili jeho významnou úlohu v egyptském demokratickém hnutí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O odstoupení Muhammada Baradeje z prezidentských voleb informoval ve Víkendovém odpoledním Radiožurnálu Břetislav Tureček

Egypt si brzy začne připomínat první výročí od začátku protestů, které svrhly letitého prezidenta Husního Mubaraka. Vojenská vláda se obává, že Baradejův krok by mohl ještě více zradikalizovat revoltu proti stávajícímu vedení. Generalita se ho také snažila přimět, aby své oznámení odložil.

Břetislav Tureček, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme