Barak se vzdává premiérství - mírové rozhovory to neohrozí

Izraelský premiér Ehud Barak oznámil, že rezignuje na svůj úřad; demisi složí ještě dnes do rukou prezidenta. Obnovení mírových rozhovorů s Palestinci, Jordánci a Egypťany to prý nepostihne. Obnovení jednání se chystá bez ohledu na to, kdo stojí v čele židovského státu. Cílem je skoncovat s okupací západního břehu a pásma Gazy a uzavřít trvalou smlouvu. V rozhovoru pro agenturu Reuters to řekl palestinský vyjednávač a člen kabinetu Saíb Irikát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Nemyslím, že současné dění v Izraeli ovlivní mír, kterého nakonec dosáhneme. Snažíme se s Jordánskem a Egyptem najít mechanismus, jak si vynutit splnění rezolucí OSN, které Izraeli ukládají stáhnout se ze západního břehu Jordánu a pásma Gazy. To bude základ pro budoucí jednání s jakýmkoli předsedou izraelské vlády,“ prohlásil.

Izraelský premiér Ehud Barak má ještě dnes složit demisi do rukou prezidenta. Volby se musí podle ústavy konat do 60 dní. Náměstek ruského ministerstva zahraničí Vasilij Sredin ale prohlásil, že Barakova demise není řešením izraelsko-palestinské krize. „Ztíží to situaci, kterou nemohou vyřešit vnitropolitické manévry.“

Slova palestinského vyjednavače upřesňuje nejvyšší palestinský představitel Jásir Arafat, kterého citovala agentura AFP. Demise izraelského premiéra Ehuda Baraka podle něj znamená zmrazení mírového procesu až do izraelských premiérských voleb.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme