Barbora Špotáková má v přípravě na OH nového pomocníka, oštěpařský trenažér

Zlepšit se v olympijské sezóně až o tři metry. Přesně k tomu by měl pomoci Barboře Špotákové nový oštěpařský trenažér, který byl nedávno nainstalován v tělocvičně pražské Dukly na Julisce. Světová rekordmanka už má za sebou na svém pomocníkovi první trénink.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barbora Špotáková na Odložilově memoriálu | Foto: ČTK

„Byli jsme se na něj jednou podívat, ale ještě se tam dodělávaly detaily. Nemůžu ještě zhodnotit, jak pomáhá, ale pomáhat určitě bude celé oštěpařské skupině. Dokonce by měl být i pro koulaře, pro které bude možná vhodnější,“ říká před prvním použitím Barbora Špotáková.

Stroj, na kterém bude oštěpařka trénovat, připomíná duralovou bránu borců. „Když jsem ho viděla poprvé, tak jsem si říkala, že je to opravdu obr. Byl trochu problém, kam ho umístit. Dokonce tady musí kvůli nám přestat hrát jedno družstvo basketbalistek, protože stroj sahá až k čáře pod košem.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Kadeřábek absolvoval s Barborou Špotákovou první trénink na novém trenažéru

Před prvním použitím, se trenažér musí pořádně připravit a promazat. „Musíme to pořádně nastavit a promazat, protože pojízdná část stroje je hrozně těžká. Více, než jsme čekali, ale jak se to promaže, tak je to hnedka jiné.“

Bára už usedla na polohovatelnou sedačku mezi dva asi pět metrů od sebe vzdálené duralové sloupy. Mezi nimi je nad sedačkou šikmo zavěšena kolejnice, po které jezdí zhruba desetikilogramové závaží. Kolmo na něj jsou přidělána madla připomínající řidítka z horského kola. Pomocí nich Bára silou svých paží posílá závaží po kolejnici směrem vzhůru.

Medicinbal půjde stranou

Po první fázi cvičení říká Barbora své pocity: „Dobré to bylo. Teď si myslím, že už to byl opravdu kvalitní jakoby aut, aut z lehu. Ale aby to na tom stroji někam dojelo, tak se to musí pořádně dorazit. Poslední fázi u odhodu medicinbalem neuděláte.“

Tentokrát na sedačce Bára klečí pravým kolenem, levou nohu má opřenou o podložku před sedačkou. Její poloha připomíná běh. Závaží tentokrát uvádí do pohybu jednou rukou za rovnoběžné držadlo. Její pohyb přesně kopíruje hod oštěpem.

Němcům se pomoci Čechům moc nechtělo

„Není to alfa omega přípravy, ale dobrý doplněk. Dělají na něm i Němci. V podstatě je to vykrádání německého know-how. Stroj vznikl už v NDR, takže v době, kdy Němci do atletiky vkládali všechno,“ popisuje vývoj stroje Barbora Špotáková.

Trenažér tedy získali atleti z Německa, ale jak říká česká olympionička, jeho cesta do Čech se neobešla bez problémů. „Stroj měl být u nás dokonce už předminulou sezonu. Vypadalo to skoro na sabotáž z Německé strany. Vypadalo to tak, že nám ho nechtějí doručit před olympiádou. Ale nakonec se to povedlo a myslím si, že by nám to mohlo před Londýnem hodně pomoci,“ uzavírá Barbora Špotáková.

Petr Kadeřábek, Štěpán Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme