Připomínku referenda za nezávislost Katalánska doprovodila potyčka s policií a zapalování kontejnerů

V Barceloně se v pátek večer střetli s policií radikální katalánští separatisté, kteří i zapalovali kontejnery. Před tím se v katalánské metropoli konala poklidná demonstrace k připomínce čtvrtého výročí neústavního referenda o nezávislosti tohoto španělského regionu. Další připomínkové akce se v Katalánsku chystají v sobotu i v neděli, informují místní média.

Barcelona Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Barceloně radikální katalánští separatist zapalovali kontejnery.

V Barceloně radikální katalánští separatist zapalovali kontejnery. | Foto: Paco Freire / SOPA Images | Zdroj: Reuters

Pochod Barcelonou začal v pátek večer v sedm hodin, lidé nesli katalánské vlajky a transparenty požadující nezávislost. Akce, kterou svolala radikální separatistická organizace Výbory na obranu republiky (CDR), se účastnilo přes tisíc lidí. Později večer skupinky radikálů začaly stavět barikády z kontejnerů, z nichž některé zapálily.

Jeden z demonstrantů v Barceloně večer například před policejní hlídku postavil na zem urnu v připomínce hlasování z 1. října 2017. To bývalá katalánská vláda uspořádala navzdory nesouhlasu tehdejší španělské vlády i soudů a španělská policie tehdy proto zabavovala volební materiály i urny a bránili lidem v hlasování.

Kvůli referendu a rezoluci, kterou poté v říjnu přijal katalánský parlament a která předpokládala zahájení procesu vytvoření samostatné katalánské republiky, španělský nejvyšší soud vynesl v říjnu 2019 tresty pro 12 katalánských politiků, z toho devět jich dostalo tresty vězení od devíti do 13 let.

Letos v červnu socialistická vláda Pedra Sáncheze udělila těmto politikům milost.

Podobné střety a zapalování kontejnerů zažila během demonstrací katalánských separatistů Barcelona právě na podzim 2019 po verdiktu španělského nejvyššího soudu nad katalánskými politiky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme