Příznivci jednotného Španělska protestovali v Barceloně. Separatisté podle nich neznají historii

Zastánci setrvání Katalánska ve svazku se zbytkem Španělska v neděli v Barceloně zorganizovali shromáždění proti separatistům, kteří za nezávislost regionu protestují už od začátku tohoto týdne. Podpořit jednotné Španělsko přišlo několik set lidí, uvedla agentura Reuters. Manifestaci svolala opoziční katalánská prošpanělská strana Ciudadanos, tedy Občané.

Barcelona Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na demonstraci promluvilo několik význačných osobností bojujících proti nezávislosti Katalánska, včetně lídra liberální strany Ciudadanos Alberta Rivery.

„Lidé nemohou odvést děti do školy, nemůžou otevřít obchody. Potřebujeme, aby španělská vláda chránila ty nejslabší,“ prohlásil Rivera, podle kterého vláda premiéra Pedra Sáncheze dělá málo pro to, aby chaos posledních dnů ukončila.

Po násilných potyčkách demonstrantů s policií v Katalánsku je přes 180 zraněných

Číst článek

Katalánci zahájili protesty v pondělí, kdy španělský nejvyšší soud oznámil vysoké tresty pro katalánské separatistické politiky. Kromě protestních pochodů byla také vyhlášena stávka, do níž se v pátek zapojily velké skupiny zaměstnanců. Podle policie bylo v ulicích Barcelony k pátečnímu večeru na 525 tisíc lidí, organizátoři účast odhadli na tři čtvrtě milionu.

„Ti mladí jsou naočkovaní. Nedokážou vysvětlit, proč by nezávislost chtěli, protože neznají historii,“ uvedl za pokřiku „Jsem Španěl“ 54letý Ángel Rodríguez.

Nezávislost Katalánska, nejbohatšího regionu Španělska se 7,5 milionu obyvatel, je v zemi Pyrenejského poloostrova značně polarizující téma. Podle průzkumu zveřejněného v červenci klesla podpora nezávislosti Katalánska na 44 procent, což je nejnižší úroveň za poslední dva roky. Naopak 48,3 procenta obyvatel tohoto regionu na severovýchodě Španělska se vyslovilo proti samostatnosti.

„Nás katalánských Španělů je víc, než kolik je separatistů. Je důležité, aby lidé viděli, že ne všichni podporují nezávislost,“ řekla 58letá uklízečka Martina Gonzálezová, jejíž ramena zdobila španělská vlajka.

ČTK, ľzl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme