V Barceloně slavili Den Katalánska. Do ulic vyšly statisíce lidí, méně než v předchozích letech

Statisíce lidí se ve středu v Barceloně zúčastnily každoroční manifestace na Den Katalánska, který slaví hlavně přívrženci nezávislosti na Madridu. Policie odhadla počet účastníků na 600 000, loni jich byl zhruba milion. Agentury AP a AFP daly středeční shromáždění i do souvislosti s očekávaným vynesením rozsudků španělského nejvyššího soudu nad 12 vůdci separatistického hnutí v příštích týdnech.

Tento článek je více než rok starý.

Barcelona Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Statisíce lidí se v Barceloně zúčastnily každoroční manifestace na Den Katalánska

Statisíce lidí se v Barceloně zúčastnily každoroční manifestace na Den Katalánska | Zdroj: Reuters

Svátek zvaný Diada připomíná dobytí Barcelony z roku 1714 ve válkách o španělské dědictví. Od roku 2012 je záminkou k pořádání mohutných shromáždění stoupenců nezávislosti Katalánska. Účast na středeční manifestaci byla podle AFP nejslabší za všechny tyto roky.

Pět katalánských politiků může na den z vězení, aby se zúčastnili ustavujícího zasedání parlamentu

Číst článek

Průzkumy veřejného mínění i výsledky posledních voleb ukazují, že přibližně 7,5 milionu obyvatel Katalánska je rozděleno zhruba půl na půl na stoupence a odpůrce odtržení od Španělska. V nejnovějším průzkumu se 48 procent dotázaných vyslovilo proti nezávislosti, 44 procent bylo pro.

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez se od loňského nástupu k moci snaží zmírnit napětí. Na twitteru napsal, že středeční svátek by měl patřit všem Kataláncům, nikoliv jen jedné straně. Vybídl zároveň k dialogu v rámci ústavy, harmonickému soužití, respektu a pochopení.

Nerozhodní separatisté 

Politické strany podporující nezávislost se ještě nedohodly, jak by reagovaly na odsuzující rozsudky nad 12 katalánskými vůdci, kteří uspořádali předloňské referendum o nezávislosti. Některým hrozí až 25 let vězení za vzpouru.

Předseda katalánské vlády Quim Torra uvedl, že takový verdikt by představoval příležitost k dalšímu tlaku na dosažení nezávislosti, ale myšlenku nekonkretizoval. „Cíl nezávislosti by měl být na obzoru této země po vynesení rozsudku,“ řekl katalánské televizi.

Jiní přívrženci nezávislosti se domnívají, že nejlepší by bylo vyhlásit regionální volby a dosáhnout většího zastoupení v regionálním parlamentu s cílem získat podporu více než poloviny obyvatel Katalánska.

Někteří aktivisté obviňují rovnou všechny politické vůdce, že nepodnikají žádné konkrétní kroky k dosažení kýženého cíle. Radikálové nedávno vyjádřili svůj vztek tím, že házeli odpadky a exkrementy na dveře kanceláří všech separatistických stran, poznamenala agentura AP.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme