V Barceloně protestovalo přes půl milionu lidí, policie kvůli násilí v ulicích použila gumové projektily

V centru Barcelony, kde v pátek vyvrcholily několikadenní protesty kvůli vysokým trestům pro katalánské politiky, demonstranti zaútočili na policisty. Příslušníci zásahových sil k jejich rozehnání použili obušky i střelbu gumovými projektily a nejméně deset demonstrantů zadrželi. Zranění utrpělo 35 lidí. Do katalánské metropole dorazilo odpoledne několik pochodů z jiných měst.

foto Barcelona (Aktualizováno: 22:20 18. 10. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle policie bylo k večeru v ulicích na 525 000 lidí. Ministerstvo vnitra na místo poslalo posily. Soud také nechal zablokovat internetové stránky skupiny Demokratické Tsunami, která k protestům mobilizovala. Podle deníku La Vanguardía je podezřelá z terorismu. 

Katalánci zahájili protesty v pondělí, kdy španělský nejvyšší soud oznámil vysoké tresty pro katalánské separatistické politiky. Kromě protestních pochodů byla také vyhlášena stávka, do níž se v pátek zapojily velké skupiny zaměstnanců. Od pondělka bylo při protestech zraněno 200 lidí a stovku lidí policisté zatkli.

Protest s úsměvem. V Pochodech svobody do Barcelony jdou studenti i důchodci

Číst článek

Úřadující španělský ministr vnitra Fernando Grande-Marlaska večer oznámil, že od zahájení protestů bylo zadrženo 128 lidí. Zároveň sdělil, že při střetech s demonstranty bylo doposud zraněno 207 policistů.

Média nezaznamenala, že by se zmínil o počtu zraněných civilistů. Ministr ale upozornil katalánské separatisty uchylující se k násilí, že proti nim bude uplatněn zákon „se vší přísností“ a že za útok na policisty jim hrozí až šest let vězení.

Během ve dne se akce konaly v klidu, i když za přítomnosti velkého počtu policistů. K večeru bylo z barcelonského centra ale ohlášeno násilí. Skupina maskovaných lidí tam začala házet kamení a plechovky na policejní zásahové jednotky. Doprostřed hlavní třídy pak přitáhla popelnice a zapálila je.

Na všech záběrech z Barcelony je vidět mohutný dav, v němž lidé mávali katalánskými vlajkami a volali Nezávislost, svobodu pro politické vězně! Na jedné ulici se policejní auta rozjela velkou rychlostí ve snaze lidi rozehnat. Podle listu La Vanguardía napětí neopadá.

Na jiných místech lidé v pátek zablokovali 20 hlavních silničních tepen, na francouzské hranici policie silnici zavřela. Barcelonské letiště zrušilo přes pět desítek letů.

Tomáš Havlín, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme