Barikády z odpadků i hořící pneumatiky. Nepokoje ve Venezuele mají další oběti

Při nepokojích ve Venezuele zemřeli další lidé. Jeden muž byl zastřelen na demonstraci příznivců prezidenta Nicolase Madura v Meridě, druhý pak během protivládních protestů v Barinasu, uvedly tamní úřady. Během posledního měsíce při protestech proti prezidentovi zemřelo už 12 osob, informuje agentura Reuters.

Caracas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nepokoje ve Venezuele pokračují. Prezident Maduro viní najaté skupiny a gangy. | Foto: Reuters

Na hlavních silničních tazích Caracasu protivládní demonstranti stavěli barikády z odpadků, zapalovali pneumatiky, a na několika místech tak zcela zastavili provoz. Někteří házeli kameny a podomácku vyrobené třaskaviny, bezpečnostní sily odpovídaly gumovými projektily a slzným plynem.

Demonstranti byli oblečeni v barvách venezuelské vlajky - tedy ve žluté, modré a červené. Nesli transparenty se slogany namířenými proti kriminalitě a vládě. Ve státě Táchira rovněž blokovali hlavní silnice. Demonstrace většinou začaly ráno v poklidu, ale později odpoledne propukly násilnosti.

Opozice požaduje vypsání předčasných voleb, zatímco Maduro své odpůrce viní z organizace puče. Předseda parlamentu Julio Borges uvedl, že hlavním cílem opozice je, aby vláda dodržovala ústavu. Tohoto požadavku se prý nevzdá. Prezident Maduro ale z nepokojů viní najaté skupiny a gangy. Jeho vláda podle něj pracuje na tom, aby situaci získala pod kontrolu.

Současným protestům předcházelo rozhodnutí nejvyššího soudu přisvojit si pravomoci parlamentu. Demonstrace pokračují i přesto, že soud pod tlakem od svého rozhodnutí ustoupil.

Nepokoje ve Venezuele jsou nejsilnější od roku 2014. Tehdy během několik měsíců trvajících protestů proti Madurovi přišlo o život 43 lidí. Venezuelská policie během protestů v posledních týdnech zatkla více než 1400 lidí, 636 z nich je pořád ve vazbě. Tvrdí to tamní organizace na ochranu lidských práv Penal Forum.

Lukáš Matoška, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme