Barmská města připomínají válečnou zónu. Přidávají se i ozbrojené gerily, juntě by mohlo pomoct Rusko

V Barmě zemřelo za jediný den při protestech proti armádě přes sto lidí. Policie podle svědectví nerozlišuje mezi demonstranty a těmi, kteří se do protestů nezapojují. Mezi mrtvými jsou i děti. Celkový počet obětí v Barmě se od začátku února blíží číslu 500 a desítky lidí zůstávají nadále nezvěstné. Lidé vyšli do ulic i v neděli.

Neipyijto Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barmská města připomínají válečnou zónu, v ulicích hoří barikády.

Jestli ale v zemi začala občanská válka, ukážou další dny i to, zda se do protestů, nyní už vlastně bojů mezi armádou a demonstranty, zapojí také početná národnostní menšiny po celé zemi. Teď je to pořád ještě „pouze“ souboj armády proti městům.

Přehrát

00:00 / 00:00

Barmská města připomínají válečnou zónu. Více si poslechněte v rozhovoru Petra Krále se zpravodajem Českého rozhlasu v Asii Davidem Jakšem

Desítky lidí v sobotu vykrvácely přímo na ulicích, protože k nim vojáci nepustili sanitky a naopak stříleli po těch, kdo zraněným přicházeli na pomoc. Mezi mrtvými jsou i děti - například sedmiletá dívka. V sobotu vojáci dokonce těžce zranili tříleté dítě, které si hrálo na ulici.

Stále víc o sobě dávají vědět ozbrojené gerily v odlehlých svazových státech. Pro regulérní barmskou armádu jsou poměrně velkým nebezpečím. Dohromady jde odhadem asi o 200 000 mužů a žen, velmi dobře vyzbrojených a vycvičených. Armáda je nedokázala zpacifikovat prakticky od roku 1948.

Těmi, z nichž má junta největší respekt, jsou například Kačjinská osvobozenecká armáda, Armáda šanského státu nebo Sjednocená armáda státu Wa - ta má dokonce přibližně 30 000 členů.

Barmská armáda slaví svůj svátek. Při protestech vojáci zabili přes 90 lidí, uvádí tamní média

Číst článek

Národnostní menšiny to v Barmě nikdy neměly jednoduché, dodnes mají rozepře mezi sebou. Pravidelná barmská armáda ale pro ně byla vždy společným a v podstatě největším nepřítelem.

V Barmě se teď na pár dnů objevil jeden z nejdůležitějších mužů ruské armády. V pátek přiletěl do metropole Neipyijto generálplukovník Alexandr Fomin, jeden z náměstků ruského ministra obrany. Oficiální důvodem jeho návštěvy byla účast na sobotní vojenské přehlídce.

Opoziční síly v Barmě ale tvrdí, že ve skutečnosti přijelo Rusko nabídnout juntě své zbraně a ujistit ji o své podpoře a vojenské ochraně. Ta už trvá desítky let a jsou to právě Rusko a Čína, kdo vytrvale blokují v Radě bezpečnosti OSN jakékoliv tvrdé kroky proti barmské juntě včetně vojenské akce mezinárodních sil, tedy známých modrých přileb.

David Jakš, pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme