Barmská armáda slaví svůj svátek. Při protestech vojáci zabili přes 90 lidí, uvádí tamní média

Vůdce barmské vojenské vlády generál Min Aun Hlain v sobotu využil oslavy Dne ozbrojených sil, aby se pokusil ospravedlnit převrat, při němž armáda začátkem února svrhla zvolenou vládu Do Aun Schan Su Ťij. V celé zemi se proti vojenskému převratu sešly demonstrace, které se na několika místech pokusili vojáci a policie rozehnat násilím. Při zásazích na několika místech země vojáci zabili asi 90 lidí, uvedl portál Mynamar Now.

Tento článek je více než rok starý.

Rangún (Aktualizováno: 15:48 27. 3. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Min Aun Hlain se v projevu před tisíci vojáků během vojenské přehlídky v hlavním městě Neipyijto, který živě přenášela barmská televize, přímo nevyjádřil k neustávajícím celonárodním protestům. Řekl jen, že „terorismus, který by mohl poškodit klid a sociální stabilitu státu, je nepřijatelný“.

Barmská armáda odmítá dialog a propuštění sesazených politiků. Soudu předkládá další a další důkazy

Číst článek

Ve svém dlouhém projevu obvinil vládu Su Ťij, že neprověřila nepravosti v posledních volbách, a zopakoval, že jeho vláda uspořádá svobodné a spravedlivé volby, po kterých předá moc. Žádné podrobnosti ale neposkytl.

Armáda tvrdí, že volby z loňského listopadu, které s převahou vyhrála Národní liga pro demokracii (NLD) Do Aun Schan Su Ťij, byly zfalšované. Junta Su Ťij zadržela v den převratu a obvinila ji z drobných přečinů, zatímco prověřuje obvinění z korupce proti ní. Tato obvinění ale její stoupenci odmítají jako politicky motivovaná.

Protesty byly svolány v řadě měst. Demonstranti sobotní svátek označují jeho původním názvem - Den odporu, protože se slaví na počest začátku povstání proti japonské okupaci za druhé světové války. Organizátoři protestů slíbili, že sobotní demonstrace budou ještě větší a mohutnější, navzdory zákrokům barmských bezpečnostních sil a rostoucímu počtu obětí.

Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) bylo v Barmě potvrzeno 328 obětí z řad protestujících. Tento počet zahrnuje pouze potvrzené případy a skutečný počet „je pravděpodobně mnohem vyšší“, dodala AAPP. V pátek bylo podle jejích údajů zabito osm lidí.

V sobotu lidé podle Myanmar Now umírali na 40 místech Barmy. Japonská agentura Kjódó s odvoláním na barmská místní média napsala, že jsou mezi mrtvými také děti včetně jednoho pětiletého. Nejvíce obětí je ve druhém největším barmském městě Mandalaji, v nedaleké Sakainské oblasti a v obchodním centru Barmy Rangúnu. Některé zdroje z Barmy hovoří o 93 mrtvých, ale AAPP zatím tato vysoká čísla nepotvrdila.

Barmská armáda postupně uzavírá velká města. Bojí se posílení separatistických národních menšin

Číst článek

Barmská státní televize MRTV v pátek večer odvysílala varování, aby se mladí lidé, kteří jsou hlavní hnací silou protestů, poučili z počtu zabitých a nevystavovali se nebezpečí, že budou střeleni do hlavy nebo do zad. Varování je vnímáno jako přímá hrozba, protože značný počet zabitých protestujících zemřel po střele do hlavy.

Odsouzení násilí

„Tento den bude zaznamenán jako den hrůzy a hanby. Zabíjení neozbrojených civilistů včetně dětí je neobhajitelné,“ oznámil zastupitelský úřad Evropské unie v Rangúnu na svém twitterovém účtu. Britské velvyslanectví uvedlo, že „vraždy svědčí o tom, jaké jsou priority junty“.

Barmskou armádu za její počínání ostře kritizují také Spojené státy. V sobotu mluvčí jejich kulturního zastupitelství v Rangúnu potvrdil střelbu proti tomuto úřadu. Řekl, že nikdo nebyl zraněn a že úřad incident vyšetřuje.

„Vojáci zabíjejí neozbrojené civilisty i děti, tedy ty, které má chránit,“ napsalo na svém facebookovém účtu americké velvyslanectví v Barmě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme