Barmská junta zablokovala přístup k Facebooku. Na sociální síti se objevily informace o protestech

Nové vojenské vedení v Barmě zablokovalo přístup k Facebooku. Na sociální síti se po pondělním převratu objevily informace o protestech proti svržení zvolené civilní vlády a její vůdkyně, nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Facebook je v Barmě zvlášť oblíbený a také svržená vláda na něm pravidelně zveřejňovala své příspěvky, napsala ve čtvrtek agentura AP.

Tento článek je více než rok starý.

Neipyijto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Facebook

Barmská junta po převratu zablokovala přístup k Facebooku (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Přístup k Facebooku byl přerušen v noci na čtvrtek místního času. Společnost Telenor Myanmar následně v prohlášení potvrdila, že poskytovatelé mobilních a internetových služeb v Barmě dostali od ministerstva komunikací nařízení k jeho dočasnému zablokování.

Firma, která je součástí norské skupiny Telenor Group, podle AP uvedla, že neměla na výběr, ačkoli má obavy, že nařízení porušuje lidská práva.

„Vyzýváme úřady k obnově připojení, aby lidé v Barmě mohli komunikovat s rodinou a přáteli a měli přístup k důležitým informacím,“ citovala agentura AP reakci mluvčího sociální sítě.

Protesty proti puči

K protestům proti vojenskému puči vyzvala v uplynulých dnech Národní liga pro demokracii, která vyhrála listopadové volby a stála do pondělka v čele vlády, a také další aktivisté. Ve středu zahájili stávku lékaři několika desítek nemocnic, kteří prohlašují, že nebudou pro vojenskou vládu pracovat.

Barma na cestě k vojenské diktatuře. ‚Otevřený odpor lidu přijde, Západ situaci podcenil,‘ říká expert

Číst článek

V největším barmském městě Rangúnu dali ve středu večer lidé najevo nespokojenost boucháním do hrnců. Většina z nich protestovala ze svých domovů, protože do ulic se lidé vyjít bojí. Předchozí barmské junty se pouliční protesty nerozpakovaly krvavě potlačit, připomněla agentura Reuters. Stejným způsobem protestovali obyvatelé Rangúnu již v úterý.

K prvnímu pouličnímu protestu se ve čtvrtek sešla skupina protestujících ve středobarmském městě Mandalaj. Před lékařskou univerzitou se v druhém největším městě Barmy shromáždilo okolo dvacítky protestujících.

Mávali transparenty s nápisem „Lidé demonstrují proti vojenskému převratu“ a skandovali hesla požadující propuštění uvězněných politiků. Nejméně tři demonstranti byli podle agentury Reuters zatčeni.

Převrat v Barmě

Barmská armáda v pondělí provedla vojenský převrat, při kterém zadržela vůdkyni Su Ťij a prezidenta Win Myina a vyhlásila v zemi na rok výjimečný stav. Oba politici čelí obviněním, které lidskoprávní organizace označují za nepodložená.

Česko odsoudilo vojenský převrat v Barmě. Podpořilo vedoucí představitele vzešlé z voleb

Číst článek

Armáda převrat zdůvodnila údajnými podvody při listopadových volbách a generál Min Aun Hlain, který se postavil do čela státu, slíbil zahájit vyšetřování nesrovnalostí. Na rok vyhlásila výjimečný stav. Dění v zemi odsoudila řada států i organizací.

Generální tajemník OSN António Guterres ve středu večer vyzval k vytvoření tlaku na barmskou armádu.

„Uděláme, co je v našich silách, abychom mobilizovali veškeré klíčové aktéry a mezinárodní společenství, vytvořili dostatečný tlak na Barmu, a zajistili tak, že tento převrat neuspěje,“ řekl Guterres v rozhovoru s listem The Washington Post.

„Po volbách - volbách, o kterých se domnívám, že se konaly normálně - je to absolutně nepřijatelné,“ dodal šéf OSN.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme