Barmská junta zablokovala přístup k Facebooku. Na sociální síti se objevily informace o protestech
Nové vojenské vedení v Barmě zablokovalo přístup k Facebooku. Na sociální síti se po pondělním převratu objevily informace o protestech proti svržení zvolené civilní vlády a její vůdkyně, nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Facebook je v Barmě zvlášť oblíbený a také svržená vláda na něm pravidelně zveřejňovala své příspěvky, napsala ve čtvrtek agentura AP.
Přístup k Facebooku byl přerušen v noci na čtvrtek místního času. Společnost Telenor Myanmar následně v prohlášení potvrdila, že poskytovatelé mobilních a internetových služeb v Barmě dostali od ministerstva komunikací nařízení k jeho dočasnému zablokování.
Firma, která je součástí norské skupiny Telenor Group, podle AP uvedla, že neměla na výběr, ačkoli má obavy, že nařízení porušuje lidská práva.
„Vyzýváme úřady k obnově připojení, aby lidé v Barmě mohli komunikovat s rodinou a přáteli a měli přístup k důležitým informacím,“ citovala agentura AP reakci mluvčího sociální sítě.
Protesty proti puči
K protestům proti vojenskému puči vyzvala v uplynulých dnech Národní liga pro demokracii, která vyhrála listopadové volby a stála do pondělka v čele vlády, a také další aktivisté. Ve středu zahájili stávku lékaři několika desítek nemocnic, kteří prohlašují, že nebudou pro vojenskou vládu pracovat.
Barma na cestě k vojenské diktatuře. ‚Otevřený odpor lidu přijde, Západ situaci podcenil,‘ říká expert
Číst článek
V největším barmském městě Rangúnu dali ve středu večer lidé najevo nespokojenost boucháním do hrnců. Většina z nich protestovala ze svých domovů, protože do ulic se lidé vyjít bojí. Předchozí barmské junty se pouliční protesty nerozpakovaly krvavě potlačit, připomněla agentura Reuters. Stejným způsobem protestovali obyvatelé Rangúnu již v úterý.
K prvnímu pouličnímu protestu se ve čtvrtek sešla skupina protestujících ve středobarmském městě Mandalaj. Před lékařskou univerzitou se v druhém největším městě Barmy shromáždilo okolo dvacítky protestujících.
Mávali transparenty s nápisem „Lidé demonstrují proti vojenskému převratu“ a skandovali hesla požadující propuštění uvězněných politiků. Nejméně tři demonstranti byli podle agentury Reuters zatčeni.
Převrat v Barmě
Barmská armáda v pondělí provedla vojenský převrat, při kterém zadržela vůdkyni Su Ťij a prezidenta Win Myina a vyhlásila v zemi na rok výjimečný stav. Oba politici čelí obviněním, které lidskoprávní organizace označují za nepodložená.
Česko odsoudilo vojenský převrat v Barmě. Podpořilo vedoucí představitele vzešlé z voleb
Číst článek
Armáda převrat zdůvodnila údajnými podvody při listopadových volbách a generál Min Aun Hlain, který se postavil do čela státu, slíbil zahájit vyšetřování nesrovnalostí. Na rok vyhlásila výjimečný stav. Dění v zemi odsoudila řada států i organizací.
Generální tajemník OSN António Guterres ve středu večer vyzval k vytvoření tlaku na barmskou armádu.
„Uděláme, co je v našich silách, abychom mobilizovali veškeré klíčové aktéry a mezinárodní společenství, vytvořili dostatečný tlak na Barmu, a zajistili tak, že tento převrat neuspěje,“ řekl Guterres v rozhovoru s listem The Washington Post.
„Po volbách - volbách, o kterých se domnívám, že se konaly normálně - je to absolutně nepřijatelné,“ dodal šéf OSN.