Americký novinář si v Barmě odsedí jedenáct let, měl podněcovat ke vzpouře po armádním převratu

Soud v Barmě kontrolované po převratu armádou v pátek uložil jedenáctiletý trest americkému novináři Dannymu Fensterovi. Shledal ho vinným z několika trestných činů včetně podněcování ke vzpouře kvůli údajnému šíření nepravdivých či buřičských informací. S odvoláním na Fensterova právního zástupce o tom informovala agentura AP.

Rangún Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záběry z protiarmádních protestů v Barmě, ilustrační foto | Zdroj: Reuters

Sedmatřicetiletého šéfredaktora nezávislého zpravodajského serveru Frontier Myanmar zatkli v Barmě letos v květnu, když se pokusil odjet ze země. Soud ho shledal vinným i z kontaktu s nezákonnými organizacemi a porušování vízových nařízení.

Odsouzený novinář Danny Fenster | Zdroj: Reuters

Fenster zároveň u jiného soudu čelí dvěma dalším bodům obžaloby, a to mimo jiné za údajné porušení protiteroristického zákona. V obou případech mu podle agentury Reuters hrozí až dvacetileté vězení.

„Žaloby jsou založeny na obvinění, že Danny pracoval pro zakázaný zpravodajský server Myanmar Now. Z tohoto serveru odešel v červenci 2020 a během následujícího měsíce přišel do Frontieru. Takže v době zatčení pro zakázaný web nepracoval více než devět měsíců,“ uvedl web pro BBC. USA se k verdiktu zatím nevyjádřily.

Zastrašení novinářů

„Všechna tato obvinění jsou zcela nepodložená," uvedl šéfredaktor listu Frontier Myanmar Thomas Kean. „Všichni v našem listu jsou rozhodnutím soudu zklamáni. Přejeme si, aby byl Danny co nejdřív propuštěn a mohl odjet domů za svou rodinou,“ dodal. Osvobození novináře již dříve požadovalo také americké ministerstvo zahraničí, podle nějž je zadržování Fenstera „hluboce nespravedlivé“.

Barmská opozice vyhlásila armádě obrannou válku. Při střetu na západu země zemřelo nejméně 20 lidí

Číst článek

Mezinárodní organizace pro lidská práva Human Rights Watch (HRW) označila uvěznění Fenstera za ostudné a uvedla, že jeho cílem je varovat média a Spojené státy. „Tento rozsudek má v prvé řadě šokovat a zastrašit barmské novináře setrvávající v Barmě... Rovněž pak má vyslat vzkaz USA, že generálům barmské armády se nelíbí, když jsou postihováni hospodářskými sankcemi, a dokážou na to reagovat nepřátelskými diplomatickými kroky,“ uvedl zástupce šéfa asijské pobočky organizace HRW Phil Robertson.

Barmská armáda letos 1. února provedla převrat. Při následném potlačování protestů zemřelo přes 1200 civilistů a další tisíce lidí včetně novinářů skončily za mřížemi, udává barmská Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP).

ČTK, til Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme