V Barmě začíná soud s novináři. Hrozí jim vězení za to, že zkoumali masakr Rohingů

Před soudem v barmském Rangůnu v pondělí budou vypovídat dva novináři agentury Reuters. Podle úřadů jednali nezákonně, když zjišťovali informace o masakrech muslimských Rohingů v západní části země. Oba jsou ve vazbě od loňského prosince a hrozí jim až 14 letý trest. K jejich propuštění vyzvala Evropská unie.

Tento článek je více než rok starý.

Rangůn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obžaloba je založena na zákoně o oficiálních tajných informacích ještě z dob britské koloniální správy v Barmě, která si dnes oficiálně říká Myanmar. Pokud je soud shledá vinnými, podle tohoto zákona oběma hrozí maximálně 14letý trest.

Oba zjišťovali informace o armádní operaci proti muslimským Rohingům v regionu Rakhine neboli Arakánském státě, myanmarské federace. Obžaloba tvrdí, že nezákonně získávali tajné státní dokumenty a předávali je, nebo se je chystali předat zahraničním médiím. Novináři se hájí tím, že jen dělali svojí práci. Obviněný Ťjo Sou U pro agenturu Reuters pracoval od loňského září a reportér Wa Lone s Reuters spolupracoval od června roku 2016.

Novinářům agentury Reuters hrozí v Barmě 14 let vězení. Získali tajné dokumenty o vraždách Rohingů

Číst článek

Rohingové začali z Barmy masově utíkat loni na konci léta a od té doby jich do sousedního Bangladéše odešlo asi 700 tisíc. Desetitisíce dalších přitom odešly už dřív, protože krize kolem Rohingů  trvá desetiletí.

Rohingové sice žijí hlavně v Rakhinu na západě Barmy, ale úřady této převážně buddhistické země je neuznávají jako své občany, označují je za nelegální přistěhovalce a upírají jim občanská práva.

Statisíce Rohingů utekly před armádní operací, která je podle armády namířena proti separatistickým povstalcům útočícím na vojáky a policisty. Jak ale upozorňuje OSN a organizace chránící lidská práva jako Human Rights Watch, cílem útoků byli často i civilisté. Jak organizace dokázaly na základě satelitních snímků, armáda při operaci vypalovala celé vesnice.

Ťjo Sou U a Wa Lone pátrali po informacích o masakru deseti rohinžských mužů a chlapců z vesnice Inn Din na severu státu Rakhine. Podle informací, které získali od okolních buddhistických vesničanů, vojáků a policistů a také pomocí fotografií došli k tomu, že barmští vojáci muže oddělili od ostatních vesničanů, přiměli je vykopat si hroby a pak je zabili. Většinu z nich zastřelili, dva z nich ale ukopali k smrti okolní vesničané.

Poté, co novináři na případ upozornili, věc začaly vyšetřovat i barmské úřady. Případ uzavřely s tím, že desítka zabitých byli podle nich teroristé, které vojáci kvůli útokům rohinžských povstalců nemohli dopravit před soud a proto je na místě popravili.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme