V Barmě začíná soud s novináři. Hrozí jim vězení za to, že zkoumali masakr Rohingů

Před soudem v barmském Rangůnu v pondělí budou vypovídat dva novináři agentury Reuters. Podle úřadů jednali nezákonně, když zjišťovali informace o masakrech muslimských Rohingů v západní části země. Oba jsou ve vazbě od loňského prosince a hrozí jim až 14 letý trest. K jejich propuštění vyzvala Evropská unie.

Rangůn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obžaloba je založena na zákoně o oficiálních tajných informacích ještě z dob britské koloniální správy v Barmě, která si dnes oficiálně říká Myanmar. Pokud je soud shledá vinnými, podle tohoto zákona oběma hrozí maximálně 14letý trest.

Oba zjišťovali informace o armádní operaci proti muslimským Rohingům v regionu Rakhine neboli Arakánském státě, myanmarské federace. Obžaloba tvrdí, že nezákonně získávali tajné státní dokumenty a předávali je, nebo se je chystali předat zahraničním médiím. Novináři se hájí tím, že jen dělali svojí práci. Obviněný Ťjo Sou U pro agenturu Reuters pracoval od loňského září a reportér Wa Lone s Reuters spolupracoval od června roku 2016.

Novinářům agentury Reuters hrozí v Barmě 14 let vězení. Získali tajné dokumenty o vraždách Rohingů

Číst článek

Rohingové začali z Barmy masově utíkat loni na konci léta a od té doby jich do sousedního Bangladéše odešlo asi 700 tisíc. Desetitisíce dalších přitom odešly už dřív, protože krize kolem Rohingů  trvá desetiletí.

Rohingové sice žijí hlavně v Rakhinu na západě Barmy, ale úřady této převážně buddhistické země je neuznávají jako své občany, označují je za nelegální přistěhovalce a upírají jim občanská práva.

Statisíce Rohingů utekly před armádní operací, která je podle armády namířena proti separatistickým povstalcům útočícím na vojáky a policisty. Jak ale upozorňuje OSN a organizace chránící lidská práva jako Human Rights Watch, cílem útoků byli často i civilisté. Jak organizace dokázaly na základě satelitních snímků, armáda při operaci vypalovala celé vesnice.

Ťjo Sou U a Wa Lone pátrali po informacích o masakru deseti rohinžských mužů a chlapců z vesnice Inn Din na severu státu Rakhine. Podle informací, které získali od okolních buddhistických vesničanů, vojáků a policistů a také pomocí fotografií došli k tomu, že barmští vojáci muže oddělili od ostatních vesničanů, přiměli je vykopat si hroby a pak je zabili. Většinu z nich zastřelili, dva z nich ale ukopali k smrti okolní vesničané.

Poté, co novináři na případ upozornili, věc začaly vyšetřovat i barmské úřady. Případ uzavřely s tím, že desítka zabitých byli podle nich teroristé, které vojáci kvůli útokům rohinžských povstalců nemohli dopravit před soud a proto je na místě popravili.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme