Barma nedovolí OSN vyšetřit údajné porušování lidských práv. Týkat se má Rohingů i zadržených novinářů

Barmská vláda odmítá spolupracovat s OSN při vyšetřování stavu lidských práv na svém území. Zvláštní vyšetřovatelka Spojených národů oznámila, že ji Barma odmítá pustit přes hranice.

Neipyijto (Barma) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rohingští uprchlíci přicházejí do uprchlického tábora v Bangladéši

Rohingští uprchlíci přicházejí do uprchlického tábora v Bangladéši | Foto: Mohammad Ponir Hossain | Zdroj: Reuters

Barma čelí obvinění z pronásledování muslimského etnika Rohingů, Spojené státy mluví dokonce o etnických čistkách. Podle Barmy jde ale o protiteroristická opatření.

Lékaři bez hranic: během jednoho měsíce zemřelo až 13 000 Rohingů, šestina dětí uhořela

Číst článek

Z Japonska zase zaznívá kritika kvůli zadržení dvou novinářů agentury Reuters. K jejich propuštění vyzvala generální tajemnice tokijské organizace Human Rights Now Kazuko Ito. „Tohle zatčení je něco, co ohrožuje svobodu tisku, svobodu projevu a barmskou demokracii jako takovou. Ti novináři musí být ihned propuštěni a projednávání jejich případu zastaveno,“ citoval Radiožurnál tajemnici.

Zadržení novináři se věnovali právě masovému útěku Rohingů z Barmy do Bangladéše. Hranice už letos podle odhadu OSN překročilo přes 650 tisíc příslušníků této etnické menšiny. Barma jim dlouhodobě upírá občanství a označuje je za migranty z Bangladéše.

Ladislav Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme