Desítky tisíc lidí v Barmě opět protestují proti vojenské juntě. Policie provedla razie v Rangúnu

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na neděli provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Rangún Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barman zažívá další z protestů proti vojenské juntě | Foto: John Rudoff | Zdroj: Reuters

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

V Barmě pokračují protesty proti puči. Šéfku vlády Su Ťij soud nově obvinil z vyvolávání strachu

Číst článek

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Nejvíce lidí v neděli v zemi dává vojákům najevo odpor ve druhém největším městě Mandalaji. Mimo jiné dvouminutovým tichým protestem v sedě uctili památku těch, které zabili policisté a vojáci.

Podle údajů OSN při demonstracích na protest proti únorovému vojenskému převratu už v Barmě zahynulo přes 50 lidí.

Vedení země začátkem února převzal vrchní velitel armády Min Aun Hlai. Armáda v den ustavujícího zasedání nového parlamentu zatkla prezidenta Win Myina, šéfku vlády Do Aun Schan Su Ťij a některé další politiky. Svůj krok zdůvodnila podvody při loňských listopadových volbách, v nichž podle oficiálních výsledků vyhrála vládní strana nositelky Nobelovy ceny za mír Su Ťij.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme