Zatopená města, vesnice, část dálnice. V Barmě evakuovali kvůli protržené přehradě přes 50 000 lidí

Více než 50 000 lidí již bylo evakuováno kvůli protržené přehradě ve střední Barmě. V nové bilanci to oznámily místní úřady, které citovala agentura Reuters. Voda zaplavila města a vesnice i část dálnice mezi hlavním městem Neipyijto a pětimilionovým Rangúnem. Mluvčí barmské vlády Zo Thei řekl, že do odpoledne nebyly hlášeny žádné oběti.

Neipyijto (Aktualizováno: 14:48 29. 8. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zatopená města, vesnice, část dálnice. V Barmě evakuovali kvůli protržené přehradě přes 50 000 lidí

Záplavy (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Přehrada se protrhla ve středu v půl šesté ráno místního času (asi hodinu po půlnoci SELČ) a na místo byli vysláni hasiči. Voda zaplavila nedaleké město a několik dalších obcí.

Poslední útočiště na střeše. Na záchranu před záplavami na jihu Indie čekají tisíce lidí

Číst článek

Celkem bylo evakuováno 12 000 domácností, což představuje asi 54 000 lidí, řekl agentuře Reuters nejmenovaný představitel místního úřadu pro zajišťování humanitární pomoci.

Na fotografiích umístěných na facebook je vidět vojáky, jak pomáhají převážet lidi na kajacích a bambusových vorech a přenášejí děti a staré lidi mělkou vodou.

Jeden z místních obyvatel ve dvě hodiny odpoledne místního času (09.30 SELČ) řekl, že voda přestala z přehrady vytékat. „Je vidět, že v nádrži je jenom třetina normálního stavu vody,“ sdělil.

Zatopená města, vesnice, část dálnice. V Barmě evakuovali kvůli protržené přehradě přes 50 000 lidí | Zdroj: Reuters

Podle vládního mluvčího se úřady soustředily na evakuaci a zajištění dopravy po menších silnicích. K uzavřeným úsekům dálnice patří i most. Na jedné z fotografií je vidět, že voda v určité chvíli dosahovala až téměř k němu.

K přehradě se přijeli podívat i náčelník generálního štábu barmské armády Min Aun Hlain a viceprezident Henry Van Thio.

Přehrada byla postavena v roce 2004 a voda z ní se používá k zavlažování polí v okolí. Silné monzunové deště v červenci způsobily v Barmě rozsáhlé záplavy, kvůli nimž z domovů odešlo přes 100 000 lidí a 11 jich přišlo o život. V sousedním Laosu se přehrada protrhla v červenci a zemřelo tam 27 lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme