Barma stáhla generála odpovědného za tažení proti Rohingům. Důvod není jasný

Barma vyměnila generála odpovědného za operace v Arakanském státě, informovala v pondělí barmská armáda. Kvůli tažení vojska proti rohingské menšině odsud uteklo od konce srpna přes 600.000 muslimských Rohingů. O uprchlické krizi hodlá jednat americký ministr zahraničí Rex Tillerson během své nadcházející návštěvy.

Barma Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyčerpaní uprchlí Rohingové odpočívají na pobřeží Bengálského zálivu po překročení barmsko-bangladéšské hranice. | Zdroj: Reuters

Armáda neposkytla žádné vysvětlení, proč byl generál Maun Maun Sou z čela západního velitelství v Arakanském státě stažen.

 „Nevím, z jakého důvodu byl odvolán,“ řekl agentuře Reuters generálmajor Ei Lwin. „Nebyl přesunut na jinou pozici, ale byl zařazen do rezervy,“ upřesnil. Na jeho místo byl v pátek jmenován brigádní generál Sou Tin Nain, dodal.

https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/osn-rohingove-v-barme-jsou-systematicky-vyvrazdovani-a-znasilnovani_1710271930_gol

Číst článek

Výměna generála v Arakanském státě se uskutečnila před středeční návštěvou amerického ministra zahraničí, od nějž se očekává, že barmským generálům předá ostré poselství kvůli krizi rohingských uprchlíků. Barmskou vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij Západ kritizuje za to, že nedokázala násilí páchanému v Arakanském státe učinit přítrž.

Malá kontrola

Analytici ale upozorňují, že nad kroky generálů má Su Ťij jen malou kontrolu. Američtí senátoři tlačí na přijetí zákona, který by zavedl ekonomické a cestovní sankce proti barmské armádě a jejím obchodním zájmům.

Poslední tažení barmské armády proti muslimské menšině Rohingů bylo zahájeno poté, co rohingští povstalci 25. srpna zaútočili na několik policejních a vojenských stanovišť v Arakanském státě.

Barmští Rohingové čelí násilnostem. Bylo vypáleno přes dva tisíce domů, zemřely stovky lidí

Číst článek

OSN označila exodus statisíců Rohingů za nejrychlejší uprchlickou krizi současnosti. Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn operace vlády považuje za "učebnicový příklad etnické čistky". Barma obvinění odmítá.

Zločiny proti lidskosti

Pramila Pattenová, zvláštní zástupkyně generálního tajemníka OSN pro sexuální násilí během konfliktů v neděli obvinila barmskou armádu, že vede organizovanou kampaň znásilňování a dalších zločinů proti lidskosti. Dodala, že tuto záležitost předloží Mezinárodnímu soudnímu dvoru v Haagu (ICC).

Muslimští Rohingové čelí v buddhistické Barmě dlouhodobě diskriminaci. Barmské úřady je považují za přistěhovalce z Bangladéše, kteří do země přišli většinou v dobách britské koloniální nadvlády a v Barmě jsou nelegálně. Příslušníkům menšiny proto barmské úřady odmítají udělit občanství, omezují jejich svobody a neuznávají je jako etnikum. Oboustranné násilnosti si v barmském Arakanském státě vyžádaly v minulosti tisíce obětí.

 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme