Novináři Reuters, kteří psali o Rohinzích, zůstávají ve vězení. Barmský soud zamítl jejich odvolání

Barmský nejvyšší soud v úterý zamítl poslední možné odvolání dvojice novinářů agentury Reuters, kteří psali o tématu pronásledovaného muslimského menšinového etnika Rohingů. Soud jim potvrdil sedmiletý trest vězení za držení tajných dokumentů, informovaly tiskové agentury.

Rangún Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dvaatřicetiletý novinář agentury Reuters Wa Lone odchází od barmského soudu se sedmiletým trestem. | Foto: Ann Wang | Zdroj: Reuters

Devětadvacetiletý Ťjo Sou U a třiatřicetiletý Wa Lone strávili od svého zadržení v prosinci 2017 již přes 16 měsíců ve vazbě. Zatčeni byli na předměstí Rangúnu poté, co se sešli se dvěma policisty, kteří působili v barmském Arakanském státě, kde jsou bezpečnostní složky obviňovány z porušování lidských práv při tažení proti muslimské menšině Rohingů.

Novináři z Reuters jsou už 492 dnů v barmském vězení. Nyní za svou reportáž dostali Pulitzerovu cenu

Číst článek

Jejich obhájci se po neúspěšném odvolání k soudu nižší instance obrátili na nejvyšší soud s tím, že údajně neoprávněně držené dokumenty podstrčila novinářům policie. Soud s tímto argumentem nesouhlasil a odvolání bez podrobnějšího zdůvodnění zamítl.

Masakr ve vesnici

Novináři před svým zatčením zdokumentovali případ masakru v rohingské vesnici Indin. Sedm barmských vojáků bylo následně odsouzeno k šesti až deseti rokům vězení. Jde o jediný případ, kdy barmská armáda přiznala, že vojáci Rohingy zavraždili.

Jejich odsouzení kritizovaly Spojené státy, Evropská unie i řada dalších zemí a organizace pro lidská práva, které vyzvaly k okamžitému a bezpodmínečnému propuštění obou žurnalistů.

Z Arakanského státu na západě Barmy uprchlo kvůli násilnostem barmské armády od loňského srpna do sousedního Bangladéše přes 700 000 Rohingů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme