První přímé svědectví vrahů Rohingů: zabíjeli vesničané, policie v civilu i armáda

Pachatelé násilí na barmské menšině muslimských Rohingů poprvé promluvili. Svědectví buddhistických vesničanů, polovojenské policie a armády přináší přelomová zpráva agentury Reuters. Rozebírá události, které předcházely vraždě deseti rohingských mužů ve vesnici Indin v Arakanském státě na severu Barmy. Ministerstvo zahraničí USA vyzvalo k řádnému prošetření a k propuštění dvou novinářů agentury Reuters zadržených při práci na této zprávě.

Neipyijto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Deset spoutaných mužů před tím, než byli zabiti ve vesnici Indin na severu Barmy | Zdroj: Reuters

Zpráva agentury Reuters vychází z rozhovorů s místními buddhisty. Přiznali se, že v rozpuku násilí, jež rozpoutali rohingští povstalci srpnovým útokem na stanoviště bezpečnostních složek, své muslimské sousedy zabíjeli, pohřbívali a zapalovali jejich domy.

Průběh operace ve vesnici reportérům také poprvé popsali členové polovojenské policie a armády. Agentura svědectví ověřila u přeživších uprchlíků. Policisté sdělili, že příkaz „vyčistit" rohingské osady přišel z armády.

Zatčení reportéři tak získali první svědectví pachatelů násilí, podle nějž tažení proti rohingské menšině vede barmská armáda a polovojenská policie, v tomto případě v civilním oblečení. Až dosud se obvinění mezinárodní komunity opírala o svědectví uprchlíků z bangladéšských utečeneckých táborů.

Dva ubití, osm zastřelených

Reportérům agentury Reuters se podařilo získat fotografii deseti spoutaných mužů, jak jsou před masakrem na kolenou. Další fotografie zachycují jejich těla zalitá krví v jámě, jedno z nich je bez hlavy.

Dva z nich ubili vesničané, osm zastřelily ozbrojené složky, řekli reportérům dva vesničané, kteří hromadný hrob hloubili.

Videa, svědectví a satelitní snímky. Agentura AP píše o dalších masových hrobech Rohingů v Barmě

Číst článek

Na základě výpovědí rodinných příslušníků se podařilo identifikovat všech deset mrtvých. Podle armády patřili k dvěma stovkám povstalců, kteří zaútočili na pozice bezpečnostních složek.

Vesničané to ale odmítli, žádný takový útok podle nich nenastal. Vypověděli, že po vypálení vesnice se utábořili na pláži, odkud si později bezpečnostní složky odvedly těchto deset náhodně vybraných mužů.

„Právě vyšetřování masakru ve vesnici Indin reportéry agentury Reuters vedlo k tomu, že je barmská policie zatkla," napsala ve zveřejněné zprávě agentura.

„Obvinění z porušování lidských práv nepopíráme," řekl ve čtvrtek před zveřejněním zprávy mluvčí barmské vlády. Dodal, že pokud se najdou „silné a spolehlivé důkazy z první ruky", vláda je prošetří.

Barmští velitelé před soudem?

Organizace Human Rights Watch se vyslovila pro to, aby barmští velitelé odpovědní za zločiny na Rohinzích stanuli před mezinárodním soudem.

Násilí na Rohinzích

OSN a Spojené státy již dříve označily kampaň proti Rohingům za etnickou čistku. Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn prohlásil, že postup barmské armády proti Rohingům nese známky genocidy. Barma tato obvinění odmítá. Od loňského srpna z Barmy do Bangladéše uteklo přes 690 tisíc Rohingů.

„Jak vycházejí najevo další důkazy, že barmská armáda předem plánovala záměrnou likvidaci rohingských vesnic a jejich obyvatel, mezinárodní společenství se musí soustředit na to, jak přivést vojenské představitele této země k odpovědnosti," uvedl zástupce ředitele HRW pro oblast Asie Phil Robertson.

„Podobně jako předchozí zprávy o masových hrobech, poukazuje i tento dokument na to, že je i nadále nutné, aby barmské úřady spolupracovaly při vyšetřování zvěrstev, která se v Arakanském státě údajně stala," uvedla mluvčí amerického ministerstva zahraničí Heather Nauertová.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme