Barma se chystá na první volby po 20 letech

Na první volby po dvaceti letech na Barmě nepustí vojenská junta zahraniční novináře a odmítá i mezinárodní pozorovatele. Vládnoucí generálové už předem z hlasování vyloučili opoziční vůdkyni Su-ťij, o výsledku je tak předem prakticky rozhodnuto.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mnoho Barmánců dočasně žije v klášterech

Mnoho Barmánců dočasně žije v klášterech | Foto: Sann Aung

Jak v Odpoledním Radiožurnálu uvedl asijský zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš, volební komise oznámila, že novinářům nebudou udělena víza, protože prý nejsou tito žurnalisté potřeba.

Přehrát

00:00 / 00:00

O barmských volbách hovořil v Odpoledním Radiožurnálu zpravodaj Robert Mikoláš

V Barmě, resp. Myanmaru je podle zástupců vládnoucí junty dostatek domácích žurnalistů, kteří pro zahraniční agentury pracují, konkrétně pro 17. Jedinými cizinci v zemi jsou dva Číňané pracující pro média nejlidnatější země světa, která mimochodem totalitní režim podporuje.

Před 20 lety, kdy se konaly dosud volby, mohli reportéři hlasování sledovat. Tehdy jednoznačně zvítězila Liga za demokracii Su Ťij, vojáci ale výsledky odmítli uznat a pozdější nositelku Nobelovy ceny míru uvrhla za mříže. A v domácím vězení je vlastně dosud, trest jí shodou okolností vyprší pouhých 13 dní po volbách, což byl pochopitelně ze strany junty úmysl, odsouzený politik se totiž hlasování nemohl zúčastnit a stejně tak ani jeho strana..

Barmští generálové ale odmítají i přítomnost mezinárodních pozorovatelů. Oficiální místa argumentují podobně, jako v případě novinářů. Tedy že pozorovatelů není zapotřebí, protože je „nahradí“ stávající diplomaté, kteří v Barmě působí, ať už jde o konkrétní státy či OSN.

Vláda pro ně v den voleb uskuteční prohlídku vybraných místností, dovnitř ale vpuštěni nebudou, údajně kvůli zachování soukromí voličů. Zakázáno bude i focení v jejich blízkosti. Úsměvné se může zdát i odůvodnění, že mezinárodní pozorovatelé nejsou zapotřebí, protože Barma má prý dostatek zkušených a schopných lidí specializujících se na volby.

Když si ale uvědomíte, že jde o první hlasování po 20 letech, navíc armáda si už předem zajistila udržení moci a po volbách bude do světa hlásat, jak jí lidé podpořili, tak je to samozřejmě tragédie.

Milan Kopp, Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme