Na vilu barmské vůdkyně Su Ťij někdo hodil zápalnou bombu, politička v domě nebyla

Na pozemek vily v Rangúnu, kde bývalá barmská disidentka a nynější vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij strávila roky domácího vězení, ve čtvrtek někdo vhodil zápalnou bombu. Oznámil to mluvčí barmské vlády. Su Ťij v objektu v té době nebyla, bomba tak způsobila jenom materiální škody.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barmská vůdkyně Su Ťij | Foto: Adnan Abidi | Zdroj: Reuters

Nositelka Nobelovy ceny za mír je nyní ve světě kritizována za svůj přístup ke krizi kolem menšinových Rohingů. Su Ťij strávila pod domácím dohledem 15 let. Nyní je v hlavním městě Neipyijtu, kde má ve čtvrtek přednést slavnostní projev u příležitosti oslavy dvou let od nástupu její Národní ligy pro demokracii (NLD) k moci.

Su Ťij postrádá morální zásady, komise pro Rohingy je jen kamufláž, prohlásil americký diplomat

Číst článek

Agentura AFP napsala, že Su Ťij zůstává doma stále velmi populární, ale na mezinárodní scéně je kritizována kvůli uprchlické krizi muslimské menšiny Rohingů.

Z barmského Arakanského státu jich uprchlo kvůli armádním represím od srpna loňského roku podle odhadů OSN na 680 000. OSN tuto kampaň považuje za etnickou čistku. Většina Rohingů zamířila do sousední Bangladéše.

Su Ťij podle kritiků nevyjádřila s uprchlíky dostatečný soucit a aktivity armády přechází mlčením. Zřídila sice mezinárodní komisi, která má uprchlickou krizi řešit, ale minulý týden na členství v ní rezignoval americký diplomat Bill Richardson a netajil se kritikou vůči Su Ťij. Postrádá podle něj morální zásady a pravým účelem její komise je zastřít pravdu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme