Su Ťij zůstane ve vazbě až do soudního slyšení. Čelí obvinění, že nelegálně dovezla šest vysílaček

Barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij bude ve vazbě do středy, kdy se uskuteční soudní slyšení. S odvoláním na obhájce premiérky svržené vojenským převratem z 1. února o tom v pondělí informovala agentura Reuters. Úřady původně tvrdily, že její vazba skončí v pondělí. V největším městě Rangúnu proti puči znovu demonstrovaly stovky lidí, v ulicích hlídkují obrněné vozy.

Neipyijto Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vládkyně Barmy a nositelka Nobelovy ceny míru Su Ťij

Vládkyně Barmy a nositelka Nobelovy ceny míru Su Ťij (archivní foto) | Foto: Zeya Tun | Zdroj: Reuters

„Přišli jsme sem, abychom předložili plnou moc a promluvili si s okresním soudcem. Podle něj bude vazba do 17. (února), a ne do dneška,“ řekl novinářům advokát Kchin Maun Zo s tím, že soudní stání se bude odehrávat přes video.

Nositelka Nobelovy ceny za mír Su Ťij, která je od převratu držena v metropoli Neipyijtu v domácím vězení, čelí obvinění z porušení dovozního zákona, do země podle policie nelegálně dovezla šest vysílaček.

Barmská armáda se přepočítala, puč je stále ve fázi pokusu. Dokončit ho může jen krveprolití, říká expert

Číst článek

V uplynulých devíti dnech se protestů proti pučistům a za propuštění Su Ťij zúčastnily dohromady stovky tisíc lidí, jedná se o největší demonstrace za více než deset let. Na několika místech země propukly v minulých dnech stávky a další projevy občanské neposlušnosti. Před elektrárnou ve městě Myisťina na severu země bezpečnostní složky v neděli střílely, aby rozehnaly dav shromážděných lidí.

Ve velkých městech byly proti demonstrantům i dnes nasazeny armádní obrněné vozy. V Rangúnu mezi nimi protestovaly stovky studentů, uvedla agentura AFP. Přes noc v celé Barmě nefungoval internet, ráno však již byl obnoven.

Vojenský převrat v Barmě, který armáda zdůvodnila podvody při listopadových volbách, se setkal s odsouzením ze strany západních zemí. Spojené státy na převrat reagovaly oznámením o uvalení sankcí na organizátory puče a na subjekty, které na ně mají vazby. K zavedení sankcí vyzval Radu bezpečnosti také Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme