511 dní od zatčení. Barma propustila vězněné novináře Reuters, kteří psali o Rohinzích

V Barmě byli v úterý propuštěni dva novináři agentury Reuters uvěznění za údajné držení tajných dokumentů. Za mřížemi strávili více než 500 dní. Jejich propuštění bylo součástí amnestie, kterou prezident Win Myin udělil celkem 6520 vězňům. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na svědky a šéfa věznice.

Rangún (Aktualizováno: 11:08 7. 5. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Devětadvacetiletý Ťjo Sou U a třiatřicetiletý Wa Lone byli odsouzeni loni v září k sedmiletému vězení za neoprávněné držení tajných státních dokumentů. Oba ale jakoukoli vinu odmítali.

„Jsem velmi šťastní a chtěl bych poděkovat našim rodinám a přátelům, kteří usilovali o naši svobodu, a také lidem z celého světa, kteří s námi sympatizovali,“ prohlásil po propuštění reportér Wa Lone.

Novináři Reuters, kteří psali o Rohinzích, zůstávají ve vězení. Barmský soud zamítl jejich odvolání

Číst článek

„Je úžasné setkat se opět s rodinou a s kolegy. Nemohu se dočkat, až se vydám do redakce,“ dodal.

Novináři psali o tématu pronásledovaného muslimského menšinového etnika Rohingů. Koncem dubna nejvyšší soud odmítl jejich konečné dovolání. Agentura Reuters tvrdila, že se muži nedopustili žádného trestného činu, a žádala jejich propuštění.

„Jsme ohromně potěšeni, že Barma propustila naše odvážné reportéry. Od zatčení před 511 dny se stali symboly toho, jak je svoboda tisku po celém světě důležitá. Vítáme jejich návrat,“ reagoval na úterní událost šéfredaktor Reuters Steve Adler.

Propuštění novinářů přivítali i představitelé OSN. „Úřad OSN v Barmě vnímá propuštění novinářů jako krok ke zlepšení svobody tisku a známku odhodlání barmské vlády pokračovat na cestě k demokracii,“ konstatuje se v prohlášení Spojených národů.

Barmský prezident od minulého měsíce v rámci několika amnestií nechal propustit tisíce vězňů. V Barmě je obvyklé propouštění vězňů na amnestii v období kolem tradičního nového roku, který začal 17. dubna.

Phil Robertson, zástupce šéfa asijské pobočky organizace Human Rights Watch, nicméně poukázal na to, že Barma pronásleduje další bloggery a novináře, kteří píší kriticky o armádě a vládě. „Nerespektování svobody médií svědčí o špatné situaci v oblasti lidských práv a demokracie v době, kdy se Barma připravuje na parlamentní volby plánované na rok 2020,“ uvedl Robertson.

Porušování lidských práv

Novináři Ťjo Sou U a Wa Lone byli zatčeni na předměstí Rangúnu poté, co se sešli se dvěma policisty, kteří působili v barmském Rakhinském (Arakanském) státě, kde jsou bezpečnostní složky obviňovány z porušování lidských práv při tažení proti muslimské menšině Rohingů.

Před svým zatčením zdokumentovali případ masakru v rohingské vesnici Indin. Sedm barmských vojáků bylo následně odsouzeno k šesti až deseti rokům vězení. Jde o jediný případ, kdy barmská armáda přiznala, že vojáci Rohingy zavraždili.

Za svůj reportážní materiál, který obsahoval výpovědi pachatelů, svědků a rodin obětí, byli Ťjo Sou U a Wa Lone letos oceněni Pulitzerovou cenou.

Z Rakhinského státu na západě Barmy uprchlo kvůli násilnostem barmské armády od srpna 2017 do sousedního Bangladéše přes 700 tisíc Rohingů. OSN operace barmské armády, které spustil útok rohingských povstalců na stanoviště policie v Rakhinském státě, označila za etnickou čistku.

Odsouzení novinářů kritizovaly Spojené státy, Evropská unie i řada dalších zemí a organizace pro lidská práva, které vyzvaly k jejich okamžitému a bezpodmínečnému propuštění.

dbr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme