Barmská armáda hlásí stovky mrtvých Rohingů. Menšina hledá útočiště v Bangladéši

Nejméně 400 lidí zemřelo při potyčkách na severozápadě Barmy, ve čtvrtek to uvedla tamní armáda. Násilí mezi většinovými obyvateli země a Rohingskou muslimskou menšinou opět vypuklo zhruba před týdnem, když začaly střety s policií. Situaci v oblasti už delší dobu sleduje i OSN.

Cox's Bazar/Barma Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přes hranici se za poslední týden podle OSN dostalo 38 tisíc Rohingů. | Zdroj: Reuters

Rohingové prchají z Rakhinského státu do sousedního Bangladéše, podle OSN se jich přes hranici za poslední týden dostalo 38 tisíc. Dalších 20 tisíc zůstává v zemi nikoho na hranicích obou států.

Část Rohingů se pokouší do Bangladéše dostat i po vodě, což se asi 20 z nich, převážně ženám a dětem, stalo podle CNN osudným, když se jejich rybářská loďka převrhla.

Situaci komplikuje také fakt, že Bangladéš Rohingům nepřiznává status uprchlíků a řadu z nich vrací zpět do Barmy.

Špatně čitelná situace

Do Rakhinského státu, kde se před zhruba týdnem Rohingové střetli s policisty, nemají přístup žádní novináři. To znamená, že zprávy z tohoto regionu je možné přebírat jen od oficiálních zdrojů nebo ze sociálních sítí.

Například vládní zdroje neoznačuje britská BBC jako zcela důvěryhodné, a naopak je považuje spíš za propagandu. Zbývají tak informace ze sociálních sítí nebo výpovědi uprchlíků. Takto například situaci popsala žena za bangladéšskou hranicí: „Vraždí nás, máme strach. Neviděli jsme jinou možnost než přijít sem.“ Takové zprávy ale jsou jen složitě ověřitelné z více nezávislých zdrojů.

Uvězněni na hranicích. Desetitisíce Rohingů prchají před násilím z Barmy do Bangladéše

Číst článek

Britská BBC a její zpravodaj v Barmě přináší zprávy o násilí páchaném na civilistech policisty a vojáky a to včetně zabíjení a znásilňování nebo zapalování domů.

Vláda země se brání s tím, že jde o falešné zprávy, její bezpečnostní složky údajně jen zasahují proti povstalcům, kteří napadají úřady a většinové obyvatele. BBC cituje nejmenované úředníky OSN, podle kterých jsou vládní zásahy kolektivním trestem proti všem Rohingům a jejich cílem je etnická čistka.

Situace Rohingů v Barmě je složitá dlouhodobě, protože oficiálně nemají barmské občanství. Zároveň s většinovou populací nesdílejí náboženství, protože jsou muslimové, kdežto téměř 90 procent obyvatel země jsou buddhisté.

Jakub Lucký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme