Vojenská junta v Barmě rozšiřuje pravomoci armády a stíhá podporovatele protestů

Barmská vojenská junta v sobotu pozastavila platnost zákonů, které bezpečnostním silám brání v zadržení podezřelých či v provádění domovních prohlídek bez soudního příkazu. Nařídila také zatknout sedm známých podporovatelů protestů proti únorovému vojenskému převratu, informuje agentura Reuters.

Aktualizováno Neipyijto (Aktualizováno: 22:47 13. 2. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté zasahující proti protestujícím v Barmě (8.2.2021) | Zdroj: Reuters

Oznámení přicházejí v době, kdy lidé po celé zemi protestují proti armádnímu převzetí moci z 1. února a věznění barmské vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij.

Barmská armáda se přepočítala, puč je stále ve fázi pokusu. Dokončit ho může jen krveprolití, říká expert

Číst článek

Lidé mají v případě, že nějakou ze sedmi hledaných osob spatří, informovat policii. Za jejich ukrývání hrozí trest, uvedlo v prohlášení informační oddělení armády.

Stíhání za komentáře

Sedm lidí se ocitlo v hledáčku vojenské junty za komentáře na sociálních sítích, které mohou podle armádních činitelů vyvolat neklid a znepokojení ve společnosti. Na seznamu je také 58letý barmský disident Min Ko Nain, který byl jednou z hlavních vůdčích osobností krvavě potlačených protestů z roku 1988 a větší část období mezi lety 1988 a 2012 strávil ve vězení.

Prohlášení podepsané generálem Min Aun Hlainem, který se po převratu postavil do čela státu, pozastavilo platnost tří sekcí zákonů „o ochraně soukromí občanů“. Jde například o požadavek souhlasu soudu se zadržením osoby na déle než 24 hodin a s domovní prohlídkou či případným poškozením soukromého majetku při zásahu.

Svědectví z Barmy: Lidé skupují potraviny a léky, novináři se bojí, armáda zdivočela

Číst článek

Mír, rozvoj a disciplína

Obyvatelé největšího barmského města Rangún reportérům sdělili, že vytvořili hlídky, které budou v noci střežit ulice. Lidé se obávají nočních policejních razií, strach ale mají i z běžné kriminality. Povstalci totiž v pátek uvedli, že propustí na svobodu 23 000 vězňů s vysvětlením, že krok je v souladu se snahou vytvořit „nový demokratický stát cestou míru, rozvoje a disciplíny“.

Vojenský převrat v Barmě, který armáda zdůvodnila podvody při listopadových volbách, vyvolal největší protesty v ulicích za více než deset let a setkal se s odsouzením západních zemí. Spojené státy na převrat reagovaly oznámením o uvalení sankcí na organizátory puče a na subjekty, které na ně mají vazby. K zavedení sankcí vyzval Radu bezpečnosti také Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva. Podle pátečního oznámení úřadu bylo od převratu v Barmě zatčeno přes 350 lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme