Barmská disidentka Su Ťij by měla být v sobotu propuštěna

V sobotu vyprší lhůta domácího vězení, které na laureátku Nobelovy ceny míru Aun Schan Su Ťij uvalila vládnoucí vojenská junta v Barmě. Tamní Nejvyšší soud dnes zamítl její poslední stížnost proti věznění. Na plánované propuštění na svobodu by ale tento krok neměl mít vliv. V domácím vězení strávila prodemokratická aktivistka posledních sedm let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby v Barmě, členové opoziční strany před portrétem zadržené Aung San Suu Kyi | Zdroj: ČTK

Aung San Su Tij, která se stala symbolem boje za demokracii, strávila od roku 1989 v domácím vězení patnáct roků. V sobotu vyprší její sporný trest a měla by být propuštěna.

Stane se tak necelý týden poté, co vojenská junta uspořádala po dvaceti letech volby, které její politické strany s přehledem vyhrály. Světové společenství i opozice v Barmě označuje volby za zmanipulované. Národní liga pro demokracii paní Su Ťij se voleb nesměla účastnit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Barmská junta zvažuje propuštění disidentky Su Ťij. Téma pro zahraničně-politického komentátora ČRo Milana Slezáka.

Podle zahraničně-politického komentátora ČRo Milana Slezáka nepředstavuje případné propuštění disidentky pro juntu nijak zvláštní problém.

„Doslova když začne Su Ťij zlobit, není pro juntu problém ji znovu uvěznit. Ostatně výsledky uplynulých voleb dokládají, že junta se může opřít o parlamentní většinu, a to v obou komorách,“ uvedl Slezák na Rádiu Česko a dodal:

„Su Ťij se navíc plánuje zapojit do politického života současné Barmy. Dá se tedy očekávat, že se do střetu s juntou opět dostane.“

Milan Slezák, Jaromír Marek, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme