Barmská disidentka Su Ťij stráví volby v domácím vězení

Barmský nejvyšší soud zamítl odvolání vězněné opoziční vůdkyně Su Ťij. Nositelka Nobelovy ceny míru zůstává v domácím vězení a nemůže se tak zúčastnit letošních voleb.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barmská disidentka Su Ťij | Foto: AFP

Konání voleb slíbil šéf vojenské junty, a to vůbec poprvé po 20 letech. V roce 1990 zvítězila právě Su Ťij, armáda ale výsledky neuznala.

Nejvyšší soud nyní potvrdil verdikt prodlužující domácí vězení Su Ťij o dalších 18 měsíců, vězněné opoziční vůdkyni tak zbývá už jen odvolání k samotnému šéfovi justice.

Obhájce Su Ťij prohlásil, že tuto možnost využijí, i když je nepravděpodobné, že by armáda nositelku Nobelovy ceny míru propustila ještě před konáním voleb.

Jejich termín však dosud nebyl stanoven, podle představitelů opozice se totiž bojí výsledku hlasování. Národní liga pro demokracii, v jejímž čele Su Ťij stojí, se navíc stále nerozhodla, zda se voleb vzhledem k pokračujícím represím vůbec zúčastní.

Sama Su Ťij strávila 14 z uplynulých dvaceti let za mřížemi či v domácím vězení a junta k ní odmítá pustit i zástupce mezinárodního společenství.

Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme