Barmská junta nechce na své území pustit americkou pomoc

Barmská vojenská junta i nadále zdržuje zahraniční pomoc pro statisíce lidí postižených nedávným tropickým cyklonem Nargis. Poté, co nejprve povolila Spojeným státům vyslat vojenské letadlo s humanitární zásilkou, povolení zrušila. Potvrdilo to velvyslanectví USA v Thajsku. Počet obětí cyklonu a následných záplav už mezitím dosáhl 80 tisíc.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Thajská humantární pomoc pro Barmu

Thajská humantární pomoc pro Barmu | Zdroj: ČTK

Americká strana si není jista, zda nedošlo při vyřizování žádosti k nedorozumění, nebo bylo povolení nově zcela zamítnuto. Vojenské letadlo typu C130 Hercules ale nakonec do největšího barmského města Rangúnu neodletělo.

Flotila plavidel Spojených států se speciálními záchrannými týmy, které mohou ve zničené Iravadské deltě pomáhat pátrat po pohřešovaných osobách i dopravit pomoc do nejodlehlejších oblastí, povolení od barmských úřadů vůbec nedostala.

Ze stejného důvodu čekají ve Spojených arabských emirátech, Bangladéši i Thajsku tři letadla OSN s 50 tunami energetických sušenek. Letecký humanitární most tak prakticky zatím stále nefunguje. Na možnost získání víz si navíc budou muset všichni počkat až do pondělí, barmské ambasády jsou totiž z důvodů zítřejšího svátku uzavřené. V Rangúnu zatím mohlo přistát několik vojenských letadel z Indie a Číny. Na cestě je podle místních médií i osm vrtulníků z Ruska.

Většina obyvatel tak zůstává bez pitné vody a jídla. Podle svědectví záchranářů z Iravadské delty, která byla uplynulý víkend zasažena nejvíce, je stále pod vodou území o rozloze 5000 kilometrů čtverečních.

Robert Mikoláš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme