Barmská junta stahuje do Rangúnu tisíce vojáků

Ulice barmského Rangúnu jsou plné vojáků, podle svědků vládne ve městě napjatý klid. Zastrašeni vojenskou převahou a nočním zatýkáním se demonstranti zřejmě bojí pustit do dalších protestů. Do země mezitím dorazil vyslanec OSN Ibrahim Gambarim, ale se špičkami vojenské junty se nesešel. Generálové mu však nečekaně povolili schůzku s vůdkyní barmské opozice a nositelkou Nobelovy ceny za mír Su Ťij.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barmská policie v Rangúnu

Barmská policie v Rangúnu | Zdroj: ČTK

Gambari se v novém hlavním městě Neipyijto nejprve sešel s premiérem a dalšími členy vlády, nejvyšší vůdce země, generál Than Šwei ho však nepřijal.

Emisar OSN pak odletěl do Rangúnu, kde se setkal s hlavní opoziční vůdkyní Su Ťij. Podrobnosti o jejich asi hodinu a čtvrt trvajícím rozhovoru zatím nejsou známy. Poté se ale Gambari opět vrátil do barmské metropole, kde se nakonec měla uskutečnit i schůzka s vládnoucími generály.

Armáda také o víkendu povolala do největšího města Rangúnu další posily, aby zamezila případným protestům v době návštěvy vyslance OSN. V samotné blízkosti hotelu Traders, kde je jeho delegace ubytována, pak hlídá 20 až 30 vojáků se samopaly a stojí tam i dva transportéry.

Kvůli smrti japonského kameramana přiletěl do Barmy také náměstek japonského ministra zahraničí Mitodži Jabunaka. Chce, aby byla důsledně vyšetřena. Podle videozáznamů kameraman při nepokojích z blízkosti zastřelil barmský voják. Tokio navzdory zabití svého občana zatím odmítá důraznější sankce proti barmskému režimu. Stejně se chová i Čína, která nechce přijít o tamní bohaté nerostné zdroje.

Robert Mikoláš, Martin Hromádka, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme