Barmská vláda jedná s povstalci o příměří

Barma uzavřela s povstalci dohodu o klidu zbraní. Jednání mezi vládou a představiteli národnostní menšiny Karenů, bojujících už po desetiletí za autonomii, zvyšují šanci na ukončení 63 let trvající občanské války. Mezinárodní společenství navíc právě rozhovory mezi znesvářenými stranami podmiňuje zrušení sankcí vůči barmskému režimu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barmský uprchlický tábor.

Barmský uprchlický tábor. | Foto: Robert Mikoláš

Tentokrát jim věříme, protože jen nechtějí, abychom se bezpodmínečně vzdali zbraní, uvedli představitelé Národního svazu Karenů po jednání s ministry barmské vlády.

Právě Karenové, kteří tvoří sedm procent obyvatel, jsou posledním významnějším etnikem, s nímž ještě nový kabinet neuzavřel mírovou smlouvu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Světa o druhé byla Lucie Kundra ze sdružení Člověk v tísni

Minulý měsíc dosáhla vláda předběžné dohody o příměří s představiteli etnické menšiny Šanů. Představitelé Šanů, Karenů a Kačjinů se už loni v listopadu sešli s ministrem centrální vlády Aun Minem. Vláda tehdy dala najevo, že zlepší podmínky jejich života výměnou za slib, že se nebudou pokoušet o odtržení.

Příměří nebylo uzavřeno s Kačjinským státem a menšinou. „Dokud nebude uzavřeno příměří i s touto etnickou skupinou, tak je ještě jedna oblast, kde útoky probíhají,“ říká Lucie Kundra ze sdružení Člověk v tísni.

Konflikty mezi armádou a rebely se vlečou od získání nezávislosti v roce 1948.

Evropská unie, Spojené státy nebo Austrálie, které uvalily na Barmu sankce, je zatím nechtějí rušit. Podle nich je nutné, aby režim pokročil dál v započatých reformách, ukončil boje s etnickými menšinami a propustil všechny politické vězně.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme