Barmský režim láká do vlády disidentku Su Ťij, může jít jen o trik
Barmská disidentka Aun Schan Su Ťij by se mohla objevit v příští barmské vládě a to pokud bude úspěšně kandidovat v dubnových parlamentních volbách. Oznámil to poradce barmského prezidenta Nei Zin Lat. Su Ťij podle něj může získat příslušnou funkci ve vedení země či dokonce ve vládě, bude-li si to přát.
Její strana Národní liga pro demokracii sice ještě neuvedla, zda se Su Ťij bude ve volbách angažovat, ale účast této strany již minulý týden schválil barmský režim.
Barmu minulý týden navštívil britský ministr zahraničí William Hague, tento týden přiletí na oddělené návštěvy dva američtí diplomaté a zástupce Sněmovny reprezentantů, poslanec Joseph Crowley. Byl jedním z těch, kdo prosadili v roce 2008 zpřísnění sankcí proti Barmě. Už v prosinci zemi navštívila americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová a nabídla Barmě zlepšení vztahů „výměnou“ za lepší ochranu lidských práv.
Mnozí ovšem varují, zda svět i sama Su Ťij nejsou ohledně dalšího vývoje až příliš optimističtí. I v její straně se objevují pochybnosti a spekulace o jejím nadšení.
Kroky učiněné barmskou vládou v posledním roce jsou sice výrazné, nikdo však neví, zda to pro vládu není maximum možného. „Pokud by Su Ťij dala legitimitu novému režimu, který je stále pseudovojenský, že by vstoupila do vlády, mohla by posloužit jen jako ‚fíkový list‘. Obávají se toho i lidé z její vlastní strany,“ upozorňuje zahraničně-politický analytik ČRo Milan Slezák.
Důležitou silou v Barmě je parlament. V obou komorách však mají podle nové ústavy vyhrazenu čtvrtina míst vojáci, kteří nepřipustí změny jdoucí proti armádě nebo které by dovolily stíhat lidi zodpovědné za vážné porušování lidských práv a mučení ve věznicích.
V doplňovacích volbách do parlamentu navíc půjde jen o 45 volných míst. I do budoucna tak zřejmě budou mít hlavní slovo současní a bývalí vojáci. Očekávání, že by Su Ťij mohla výrazněji ovlivnit chod státu, se tak mohou brzy rozplynout.
„Je ale možné, že se vojáci přece jen rozhodli pro razantní změnu a že chtějí dojít k demokracii. To by podle mě předpokládalo konflikt mezi nynějším prezidentem, který byl kdysi členem junty, a bývalým předsedou této junty, který se z politického života úplně stáhl,“ míní analytik Slezák. Mnozí pozorovatelé se domnívají, že právě tento generál nadále drží moc a dovolí jen takové reformy, které mu vyhovují.
Sankce mohou skončit v dubnu
Už v dubnu by mohly být odvolány sankce, pokud budou splněny podmínky, které si Západ klade. Jde především o propuštění politických vězňů a přístup do oblastí zmítaných občanskou válkou a kde údajně dochází k masovému porušování lidských práv.
Na zrušení sankcí má zájem i Západ, který se snaží vyvážit rostoucí čínský vliv v Barmě. Barma je také výhodně strategicky položená a má i velké zásoby nerostných surovin, například ropy.