Barmský režim propustil další polické vězně
Barmský režim dnes propustil na svobodu řadu prominentních politických vězňů a vůdců etnických menšin. Jde o součást prezidentské amnestie, která by měla osvobodit 651 vězněných. Už dříve byla propuštěna z domácího vězení známá bojovnice za lidská práva Su Ťij.
Převážně se jedná o bývalé studentské vůdce z potlačeného povstání z roku 1988. Dále to jsou aktivisté z období Šafránové revoluce v roce 2007 a zástupci menšin Karenů a Čjinů.
Nejznámějšími propuštěnými jsou bývalý předseda vlády generálporučík Ňjun, který jako jediný podporoval dialog s opozicí a Min Ko Nain, vůdce neúspěšného povstání před čtvrtstoletím.
„Propuštění prominentních politických vězňů, neznamená propuštění všech politických vězňů. Samozřejmě, že z toho máme radost, ale byli bychom radši, kdyby barmská vláda propustila všech 1500 politických vězňů,“ reaguje Sabe Soe, ředitelka Barmského centra Praha.
V hodnocení propouštění politických vězňů je ředitelka Barmského centra Praha Sabe Soe opatrná.mp3
K nejnovějším událostem je třeba připočítat i včerejší příměří mezi barmskou juntou a hlavní etnickou skupinou - Karenskou národní unií, která s centrální vládou dlouhá léta bojovala.
„Příměří neznamená okamžité zastavení boje. Zároveň se na severu Barmy stále bojuje, ačkoli prezident Thein Sein vydal v prosinci rozkaz k zastavení bojů," sleduje dění ředitelka Barmského centra Praha Sabe Soe.