Barmský režim propustil další polické vězně

Barmský režim dnes propustil na svobodu řadu prominentních politických vězňů a vůdců etnických menšin. Jde o součást prezidentské amnestie, která by měla osvobodit 651 vězněných. Už dříve byla propuštěna z domácího vězení známá bojovnice za lidská práva Su Ťij.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barmský prezident Thein Sein | Zdroj: ČTK

Převážně se jedná o bývalé studentské vůdce z potlačeného povstání z roku 1988. Dále to jsou aktivisté z období Šafránové revoluce v roce 2007 a zástupci menšin Karenů a Čjinů.

Nejznámějšími propuštěnými jsou bývalý předseda vlády generálporučík Ňjun, který jako jediný podporoval dialog s opozicí a Min Ko Nain, vůdce neúspěšného povstání před čtvrtstoletím.

„Propuštění prominentních politických vězňů, neznamená propuštění všech politických vězňů. Samozřejmě, že z toho máme radost, ale byli bychom radši, kdyby barmská vláda propustila všech 1500 politických vězňů,“ reaguje Sabe Soe, ředitelka Barmského centra Praha.

Přehrát

00:00 / 00:00

V hodnocení propouštění politických vězňů je ředitelka Barmského centra Praha Sabe Soe opatrná.mp3

K nejnovějším událostem je třeba připočítat i včerejší příměří mezi barmskou juntou a hlavní etnickou skupinou - Karenskou národní unií, která s centrální vládou dlouhá léta bojovala.

„Příměří neznamená okamžité zastavení boje. Zároveň se na severu Barmy stále bojuje, ačkoli prezident Thein Sein vydal v prosinci rozkaz k zastavení bojů," sleduje dění ředitelka Barmského centra Praha Sabe Soe.

Jaromír Marek, Michaela van Erne, Petr Král Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme