Barmu navštívil po více než půlstoletí britský ministr zahraničí

Britský ministr zahraničí poprvé po padesáti pěti letech navštívil Barmu. William Hague už jednal se svým barmským protějškem a po schůzce řekl, že Barma propustí na svobodu další vězně. Jeho barmský kolega Wunna Maung Lwi ale podle BBC podotkl, že o nejde o politické vězně. Dodal však, že změny v Barmě jsou nezvratné.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský ministr zahraničí William Hague a jeho barmský protějšek Wunna Maung Lwi

Britský ministr zahraničí William Hague a jeho barmský protějšek Wunna Maung Lwi | Zdroj: Reuters

Barma má civilní vládu od loňského března. Úřady už propustily na svobodu disidentku Aun Schan Su Ťij. Její strana Národní liga pro demokracii nebyla součástí politického procesu přes 20 let, teď se znovu zaregistrovala jako politická strana.

Hague zřejmě přijel na místo zjistit, jak pokračuje demokratizační proces. Chce se také podívat, v jakém zdravotním a psychickém stavu je Su Ťij. Součástí agendy je také otestování možného rozvoje barmsko-britských obchodních vztahů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Návštěvu ministra Haguea v Barmě zhodnotil na Rádiu Česko londýnský spolupracovník Českého rozhlasu Ivan Kytka

Oficiální britská místa jsou opatrně optimistická. Skeptičtější je vlivná organizace barmské opozice, sídlící v Londýně. Na barmském demokratizačním procesu vidí řadu chyby, na které Hague zřejmě nebude z diplomatických důvodů upozorňovat.

Hague je jen jedním z představitelů, kteří Barmu v současné době navštěvují. Koncem listopadu přijela i americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Stala po více než 50 letech nevyšším americký představitelem, jaký Barmu navštívil.

Igor Maňour, Helena Berková, Ivan Kytka, Markéta Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme