Barroso: Na české operační programy půjdou platby až po prověrce

Šéf evropské exekutivy José Barroso řekl, že ví o potížích s čerpáním prostředků z unijních fondů. Ocenil, že Česko naplňuje akční plán nápravy řízení a kontroly čerpání z unijních fondů. Výpadek plateb z unijních strukturálních fondů by se u nás mohl výrazně odrazit na výši rozpočtového schodku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

José Manuel Barroso | Foto: European Commission Audiovisual service

José Barroso zároveň upozornil, že než se zlepší rozhodování o projektech a kontrolní mechanismy a než tato opatření komise posoudí, vyhodnotí a shledá je jako dostačující, tak na české programy neodejdou z Bruselu žádné platby.

Záleží tedy nyní na tom, jak provedené korekce posoudí evropská komise. Svůj verdikt mají vydat komisní auditoři do konce července.

Po jednání s předsedou Evropské komise Josém Barrosem upozornil premiér Petr Nečas na to, že výpadek evropských dotací by mohl fatálně poznamenat ekonomickou situaci v Česku. Finance už byly na regionální úrovni totiž vyplaceny a pozastavení dotace by znamenalo, že se do rozpočtu ČR nevrátí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výsledku schůzky premiéra Nečase s José Barrosem informoval ve Světě o jedné na Rádiu Česko zpravodaj ČRo v Bruselu Pavel Novák

Podle premiéra Nečase je to v našem vlastním zájmu, protože rizika pro státní rozpočet jsou skutečně velká. Jednak by se naše země vzdálila unijnímu kritériu pro stabilní rozpočty, ale zřejmě by také došlo k podlomení důvěry trhů.

„Ta rizika jsou velká. Kdyby skutečně v tom nejhorším scénáři byly zastaveny všechny platby, tak by deficit veřejných financí v České republice mohl skokově narůst až k 6 % HDP, což by totálním způsobem destruovalo konsolidační strategii vlády,“ uvedl premiér.

Kalousek takové obavy nemá

Ministerští úředníci ujišťují, že v případě dotací do regionů jde o dočasné přerušení přísunu dotací. Ministr financí Miroslav Kalousek proto obavy Petra Nečase zcela nechápe.

„Výrok pana premiéra je mi částečně nesrozumitelný. Ano, chápu, že tam nějaká rizika být mohou, možná o nich ví víc než já. Já jsem hluboce přesvědčen, že Česká republika zvládne čerpání fondů Evropské unie. Pokud ne, tak se bavme o tom, kde byla ta odpovědnost, že ne, ale dopředu říkat, že to je problém, to je vkus pana premiéra, nikoliv můj,“ uvedl Miroslav Kalousek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bývalý eurokomisař Vladimír Špidla mluví o čerpání evropských dotací ve Světě o třetí na Rádiu Česko.mp3

Důvěryhodný zdroj z Evropské komise ale Rádiu Česko sdělil, že varianta zastavení dotací po červnu je reálná, alespoň u některých programů.

„Já nemám žádné informace ze zákulisí, ale mám svoje zkušenosti a mohu říct, že ta varianta reálná je,“ řekl bývalý eurokomisař Vladimír Špidla.

Bývalý úředník ROP Severozápad upozorňuje na korupční jednání při čerpání dotací

Číst článek

Dodal, že Praha musí dokázat vytvořit nějaký rozumný plán a v červnu ho předložit.

Vláda údajně uvažuje o relokaci některých dotací, jejich převedení na jiné programy, podobně jako to udělala před lety v případě dotací na dopravu.

„Já osobně jsem vládu vyzýval už asi před rokem, aby to udělala, protože v některých oblastech skutečně čas už není,“ uvedl Vladimír Špidla.

Pavel Novák, Dana Votýpková, Eva Presová, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme