Barroso na G8: Pomoc arabským demokraciím je podmíněná reformami

Lídři 8 nejrozvinutějších zemí světa budou jednat o pomoci nově vznikajícím demokraciím v arabských státech. Jde hlavně o Tunisko a Egypt.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zasedání G8 v Deauville | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Na summitu ve francouzském městečku Deauville budou s představiteli těchto zemí jednat o jejich podpoře a pomoci při budování demokratických institucí i obnově hospodářství.

Skupina G8 by mohla slíbit státům, které si prošly takzvaným revolučním Arabským jarem i několik miliard eur pomoci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Deauville - Barroso k Arabům - předpo.mp3

Evropská unie už navýšila svůj program sousedské politiky o miliardu a 240 milionů eur. Jak ale řekl předseda Evropské komise José Barroso, není to bianco šek vypsaný těmto zemím:

„Naše pomoc je podmíněná. V tom je právě ten vtip. My dáme víc, když oni udělají víc. Více pomoci, pokud oni budou připraveni přijmout další demokratické reformy.“

Na okraj summitu zemí G osmičky se lídři Francie, Itálie, Japonska, Kanady, Německa, Ruska, Spojených států a Velké Británie sejdou i s představiteli několika dalších afrických zemí, aby je ujistili o svém zájmu na spolupráci s nimi.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme