Barroso: Nikdy nemáte druhou příležitost udělat první dobrý dojem

Česko ode dneška bude půl roku předsedat Evropské unii. Ne všichni věří, že tento úkol dokážeme dobře splnit. O schopnostech malého státu řídit společenství 27 zemí a zastupovat zájmy celé Unie vůči zbytku světa pochybovali například komentátoři deníků ve Francii. Předseda výkonného orgánu Unie - Evropské komise José Barroso ale věří v náš úspěch. Potvrdil to v rozhovoru poskytnutém českým novinářům akreditovaným v Bruselu. Byl u toho s mikrofonem i tamní zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

José Barroso | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas
Přehrát

00:00 / 00:00

José Barroso: Nikdy nemáte druhou příležitost udělat první dobrý dojem

Pane předsedo, v některých členských státech a také v Bruselu se ozývají obavy z českého předsednictví. Máte je také?

"Já myslím, že české předsednictví bude úspěšné. Jsem odhodlán podporovat české předsednictví, aby to byl úspěch. Češi se na ně dobře připravili a já moc dobře vím, jak jsou Češi hrdý národ."

"Je to pro Českou republiku velká šance ukázat zbytku Evropy a světa, jaký pozitivní přínos může mít k řešení tak velkých úkolů, jako jsou reakce na hospodářskou situaci a další velmi důležité problémy Evropy a světa vůbec."

Před koncem roku se ale ve francouzském tisku i jinde objevily pochybnosti o schopnosti Česka zvládnout řízení Unie. Máte nějaké vysvětlení pro tolik nedůvěry v nás?

"Podívejte, mohu mluvit za sebe, ne za ostatní. Když říkám, že věřím ve váš úspěch, myslím to opravdu velmi upřímně. Myslím si, že to bude úspěšné předsednictví, protože něco o lidech v Česku vím a znám trochu vaši historii. Znám také priority stanovené pro toto předsednictví a souhlasím s nimi."

"Mluvil jsem s vaším premiérem, s vládou a také s dalšími důležitými lidmi u vás a ti všichni jsou odhodláni zajistit, aby bylo vaše předsedání Unii úspěšné."

"Skutečnost, že teď to bude poprvé, co bude mít Česká republika možnost formovat program kroků Evropské unie, to, že bude moci využívat ve světě výhodu pozice toho, kdo vede Evropskou unii, to všechno mne utvrzuje v tom, že je naprosto přirozené, abyste udělali všechno pro to, aby předsednictví bylo úspěchem. Tohle není jen moje přání, ale můj odhad, moje analýza toho, jak si budete počínat."

Měl byste nějakou radu pro nové členské státy, které budou poprvé předsedat Evropské unii, třeba i pro Českou republiku?

"Nikdy nemáte druhou šanci udělat první dobrý dojem. Jsem si tedy zcela jistý, že Česká republika plně využije tuto možnost udělat dobrý dojem nejen na své evropské partnery, ale na celý svět. Bude to Česko, které bude mluvit za Evropskou unii ve světě. To je velká příležitost."

"Nemyslím ale, že by Česká republika potřebovala mé rady. Ale když už se mne ptáte: Myslím, že je potřeba vyvinout velké úsilí pro hledání shody uvnitř velmi komplexního společenství 27 států. Spolupracovat tedy s Evropskou komisí a jinými institucemi v duchu kompromisu."

"Kompromis není nic špatného. Když jste jednou v nějaké skupině a snažíte se překlenout rozdíly, nemůžete prosazovat určitý úhel pohledu, protože to zkrátka nefunguje. Jde o to navrhnout společné stanovisko a ve spolupráci s ostatními překonat vzájemné rozdíly a dojít ke všeobecné shodě," řekl José Barroso.

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme