Barroso poprvé přednesl zprávu o stavu Unie

Vůbec poprvé vystoupil předseda Evropské komise před poslance Evropského parlamentu s výroční Zprávou o stavu Unie. Přednášet pravidelně shrnutí dosažených výsledků a výhledy na další období slíbil europoslancům José Barroso, když byl podruhé zvolen do čela Evropské komise.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

José Manuel Barroso | Foto: European Commission Audiovisual service

Projev přednesl Předseda Evropské komise José Barroso na plenárním zasedání europarlamentu ve Štrasburku. Připomněl v něm, že hospodářská krize vystavila Evropskou unii a její princip solidarity velké zkoušce. Teď ale podle něj dochází k hospodářskému oživení. I když dost nevyrovnaně v jednotlivých státech.

To podle Barrosa znamená pro EU, aby neusnula na vavřínech. Připomněl, že například hrozba nezaměstnanosti je stále velkým problémem. Teď je podle něj pravá chvíle pro přebudování sociálně-tržní ekonomiky v Evropě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda EK José Barroso přednesl zprávu o stavu Unie. Podrobnosti na Rádiu Česko od bruselského zpravodaje ČRo Pavla Nováka. Hostem byla také Adam Černý z Hospodářských novin.

Barroso zdůraznil, že je nutné ukázat, že neexistuje jen 27 jednotlivých ekonomik, ale celá evropská ekonomika. Uvedl, že už se preventivní kroky, aby se krize neopakovala. Připomněl, že EP bude na konci září schvalovat zřízení dohledových orgánů nad bankami, penzijními fondy a burzami. Také už podle něj došlo k omezení bonusů bankéřů.

Pro prosperitu je podle Barrosa potřeba hodně využít velké plus EU, kterou je společný trh . Řekl, že jen 8 procent firem z 20 milionů, které působí v Evropě, také působí přeshraničně.

Na závěr José Barroso připomněl, že Evropa se bude zasazovat o dodržování lidských práv. Konkrétně zmínil záměr íránské justice potrestat ženu obviněnou z cizoložství ukamenováním. To označil za barbarství, které je nepopsatelné slovy.

Jako první reagovali na Barossovo vystoupení předsedové lidovecké a socialistické frakce. Lidovecký předák Joseph Daul sliboval Evropské komisi podporu, ale také kritizoval EU, že není respektovaným hráčem ve světě.

Předseda frakce sociálních demokratů Martin Schulz řekl, že postrádal inventarizaci stavu Unie, který podle něj dnes není dobrý. Důvodem podle je něj to, že EK neplní funkce podle unijních smluv, protože není příliš vidět a hodně moci přenechává vládě Rady EU, hlavně Německu a Francii.

Pavel Novák, Martina Mašková, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme