Barroso přijel na Lampedusu řešit problém s uprchlíky, obyvatelé ho nevítali s nadšením

Řešit problém afrických uprchlíků přijel na italskou Lampedusu předseda Evropské komise José Manuel Barroso i italský premiér Enrico Letta. U ostrova se minulý týden potopila loď, která vezla uprchlíky ze subsaharské Afriky. Nehodu nepřežily asi tři stovky lidí, pohřešované dál hledají záchranáři.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakve s těly obětí lodního neštěstí u ostrova Lampedusa

Rakve s těly obětí lodního neštěstí u ostrova Lampedusa | Zdroj: Reuters

Obyvatelé ostrova Lampedusa už dlouho obviňují úřady, že před přílivem nelegálních migrantů schválně zavírají oči a dělají jen málo pro to, aby tragickým úmrtím na moři zabránily.

Poté, co u břehů ostrova před víc než týdnem ztroskotala další loď s africkými uprchlíky, je politici vyslyšeli. Podle místních ale Barrosova cesta smysl nemá.

Přehrát

00:00 / 00:00

O návštěvě evropské delegace na ostrově Lampedusa informovala spolupracovnice ČRo Lucie Chvojková

„Proč sem jel?“ ptá se jeden obyvatel Lampedusy, zatímco druhý poznamenává, že na tragédii už se stejně nedá nic změnit, a proto mu na nějaké návštěvě nesejde.

Předseda Evropské komise navštívil v doprovodu eurokomisařky Cecilie Malmstromové a italského předsedy vlády Enrica Letty hangár na letišti v Lampeduse, kde jsou uložené rakve s téměř třemi stovkami zesnulými uprchlíky.

Politici nevynechali ani záchytný tábor, ve kterém se nyní tísní až třikrát víc lidí, než je jeho kapacita. Delegaci přivítala malá skupina lidí pokřiky „ostuda“ a „styďte se“.

Barroso uvedl, že Evropa nemůže od takové tragédie odvracet tvář, a oznámil, že Itálie dostane ještě do konce roku od Evropské unie 30 milionů eur na naléhavé řešení tohoto problému. Zvláštní pozornost bude imigraci věnovat také nadcházející vrcholná schůzka za dva týdny v Bruselu.

Itálie dostane do konce roku 30 milionů eur

Předseda EK zdůraznil, že je třeba změnit postoj k imigraci, protože kvůli politické situaci v arabských zemích už se nejedná jen o uprchlíky před chudobou, ale o běžence, kteří bojují o holé přežití, a tedy že jde o otázku zásadních lidských práv.

"Přijel jsem sem říct, že Evropa je s Lampedusou a s Itálií. Věřím, že všichni společně můžeme adekvátněji čelit tragédiím, jako je tato. Evropa nemůže odklánět tvář před potápějícími se loděmi a zmařenými nadějemi na život," prohlásil Barroso.

Italský premiér pak řekl, že Unie musí naléhavě obrátit pozornost k problematice imigrace a že to bude hlavním cílem roku 2014, v jehož druhé polovině bude Itálie Evropské komisi předsedat. Letta zároveň vyjádřil spokojenost nad tím, že Evropa uznala, že imigrace není je problémem Itálie, ale že mu musí čelit celá Evropa.

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso | Foto: Reuters

Eurokomisařka Cecilia Malmstromová se mezitím pokouší zajistit, aby se podobná neštěstí neopakovala. "Navrhla jsem, aby Frontex rozšířil své operace tak, aby pokryl celé Středozemní moře, od Španělska po Kypr. Požádala jsem členské země Evropské Unie o politickou i finanční podporu," uvedla.

Frontex je evropská agentura, která pomáhá se zajišťováním vnějších hranic osmadvacítky. Omezené prostředky jí ale zatím širší dohled na moři nedovolují.

Martin Hromádka, Lucie Chvojková, Tea Veseláková, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme