Barroso vyzval k částečnému pozastavení procesu ratifikace euroústavy

Předseda Evropské komise José Barroso vyzval alespoň k částečné pauze v procesu ratifikace evropské ústavy. Získat čas chce Barroso proto, aby se předešlo dalším odmítnutím. Jak uvedl pro francouzskou televizi France 3, existuje podle něj reálné riziko, že ústava při dalších hlasováních neprojde.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf Evropské komise José Manuel Barroso | Foto: AFP

Předseda Evropské komise zdůraznil, že záleží na šéfech států a vlád, aby řekli, kdy a jak chtějí provést ratifikaci, zda to chtějí udělat hned, nebo si chtějí ještě počkat, jak velí opatrnost. Je třeba také vědět, co hodlají dělat dál Francie a Nizozemsko, připomněl Barroso. Několikaměsíční přestávku k zamyšlení po odmítnutí euroústavy v referendech ve Francii a v Nizozemsku navrhl také britský premiér Tony Blair při návštěvě Paříže.

Představitelé dvaceti pěti členských států EU se sejdou ve čtvrtek a v pátek na summitu v Bruselu, aby rozhodli, co dál po masovém odmítnutí ústavní smlouvy ve Francii a Nizozemsku a po rozhodnutí Británie zmrazit proces referenda.

Regina Prouzová-Květoňová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme