Bašár Asad se již dlouho u moci neudrží, tvrdí jeho strýc a rival Rifát Asad

Strýc syrského prezidenta Bašára Asada, Rifát Asad, tvrdí, že jeho synovec se zřejmě v čele země dlouho neudrží. Rifát Asad to řekl v rozhovoru pro BBC. Rifát Asad, který žije od roku 1984 v exilu, také uvedl, že rodina Asadova má v zemi stále ještě dost stoupenců.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrský prezident Bašár Asad s manželkou

Syrský prezident Bašár Asad s manželkou | Foto: Michel Spingler | Zdroj: ČTK

„Bude pro něj obtížné udržet se u moci. Násilnosti už zasáhly celou zemi. Řekl bych, že by měl zůstat, aby mohl spolupracovat s novou vládou, nabídnout jí své zkušenosti,“ řekl strýc syrského prezidenta.

„Asadovi mají v Sýrii stále poměrně velkou podporu. Svobodné volby v Sýrii by měla monitorovat komise Ligy arabských států a Rady bezpečnosti OSN. Viděla by, že Asadovi mají mnohem větší podporu než někteří bezvýznamní členové opoziční Syrské národní rady, které vídáme v televizi,“ uvedl Rifát Asad.

Rifát Asad je o sedm let mladší bratr otce současného prezidenta Háfize Asada. V roce 1984 odešel do exilu poté, co se neúspěšně pokusil převzít moc po svém bratrovi, když se Háfiz zotavoval z infarktu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Sýrii mluvil na Rádiu Česko arabista Luboš Kropáček

„Rifát Asad se vrátil počátkem 90. let na pohřeb matky. Měl ale negativní vztahy se syny svého bratra, s Básirem, který zemřel při autonehodě v roce 1994, i k současnému prezidentovi Bašárovi, který se stal prezidentem v roce 2000 po smrti svého otce,“ vysvětluje arabista Luboš Kropáček.

Když se stal Bašár v roce 2000 prezidentem, Rifát to označil za neústavní krok, za frašku.

Protesty proti Asadově vládě začaly před rokem, za tu dobu v Sýrii podle odhadů OSN zahynulo před devět tisíc lidí.

Kdo chce změnu?

Podle arabisty Kropáčka má podpora současného režimu mezi Syřany několik tváří. Nejde jen o rodinu Asadů, ale i o významné mocenské postavení náboženského uskupení alávitů, kteří tvoří asi 9 procent obyvatel země:

„Také křesťané si nepřejí nějakou výraznou změnu režimu, protože oni už jsou zvyklí, vědí, co mohou nyní čekat.“

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov dnes prohlásil, že syrská opozice není schopna porazit armádu prezidenta Bašára Asada, ani kdyby se po zuby ozbrojila. Kritizoval také spojence opozice ze skupiny Přátelé Sýrie. Podle něj tyto země, k nimž patří i Česká republika, podrývají mírové úsilí zmocněnce pro Sýrii Kofiho Annana.

V Sýrii je nyní na dvoudenní návštěvě šéf Mezinárodního výboru Červeného kříže Jakob Kellenberger, dnes by měl zamířit do jižní provincie Dará. Kellenberger chce dojednat dvě hodiny klidu zbraní denně, aby měli humanitární pracovníci lepší přístup k raněným a potřebným.

Helena Berková, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme