Baskická ETA plní slib totálního odzbrojení. Policii předala seznam úkrytů zbraní

Separatistická organizace Baskicko a jeho svoboda (ETA) v sobotu předala francouzské policii seznam úkrytů svých zbraní a výbušnin na jihozápadě Francie. Učinila tak přes "mírové prostředníky", tedy osobnosti z civilního okruhu společnosti. ETA tak plní slib "totálního odzbrojení" ohlášený v pátek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Členové organizace ETA | Foto: Wikimedia Commons

Ministr vnitra Matthias Fekl podle agentury AFP označil předání seznamu za "velký krok" a sdělil, že probíhá policejní operace s cílem lokalizovat arzenál separatistů.

Za "historickou událost", po níž bude následovat "debata mezi aktivisty o budoucnosti" označil odevzdání zbraní bývalý politický vůdce ETA Arnaldo Otegi. Ten nyní stojí v čele nového politického křídla ETA, formace Sortu.

Baskická ETA ohlásila definitivní konec násilí

Číst článek

„Tato etapa neutralizace arzenálu zbraní a výbušnin je velký krok, dnešek je nesporně významný den", citovala AFP z Feklova sobotního prohlášení na půdě ministerstva. Rozhodnutí odevzdat zbraně "přijala jednostranně organizace ETA," zdůraznil ministr.

Francouzská policie podle něj zahájila operaci s cílem přesně lokalizovat osm úkrytů zbraní, uvedených na seznamu předaném prostředníky francouzským úřadům. Pořádkové a bezpečnostní síly budou tato místa postupně zajišťovat a zabezpečovat zbraně a výbušniny, v nich nalezené. Tyto úkryty, které představují zbytek arzenálu ETA, se nacházejí v departementech u hranic se Španělskem, upřesnila AFP.

V Bayonne na jihozápadě Francie bývalý předseda francouzské Ligy pro lidská práva Michel Tubiana, který byl jedním z prostředníků, upřesnil, že "v osmi zbrojních úkrytech ETA je uloženo 120 střelných zbraní, tři tuny výbušnin a několik tisíc kusů munice".

Španělská vláda nevěří trvalému příměří organizace ETA

Číst článek

Původní zprávy agentury AFP hovořily s odvoláním na nejmenované informované zdroje o 12 úkrytech na předaném seznamu.

ETA, která usiluje o vytvoření nezávislého Baskicka na území částí nynějšího Španělska a Francie, už před šesti lety vyhlásila trvalé a všeobecné příměří. Nejen Madrid a Paříž, ale také Evropská unie a Spojené státy ale nadále označují organizaci ETA za teroristickou. Řada členů organizace si odpykává tresty ve španělských a francouzských věznicích.

Za nezávislost Baskicka, regionu, který se rozkládá na území severního Španělska a jihozápadní Francie, bojovala ETA od roku 1968. Za dobu svého boje připravila o život přes 820 lidí.

ČTK, Ľubica Zlochová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme