Baskická ozbrojená skupina ETA oznámila konec příměří

Separatistická organizace ETA chce od půlnoci ukončit trvalé příměří. Oznámila to v prohlášení, které předala deníkům Gara a Berria s tím, že poté začne baskickou zemi znovu bránit se zbraní v ruce a na všech frontách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

premiér Zapatero na místě atentátu | Zdroj: ČTK

ETA bojuje za sebeurčení baskického území tvořeného španělským Baskickem a Navarrou a také francouzským Baskickem. Trvalé příměří radikálové vyhlásili loni v březnu. Španělská vláda poté oznámila, že s ETA zahajuje dialog.

Teroristé svoje dnešní rozhodnutí odůvodňují tím, že dosud nebyly splněny ani nejmenší podmínky k tomu, aby se pokračovalo v procesu vyjednávání, a že socialistická vláda na vyhlášení příměří před rokem odpověděla zatýkáním a pronásledováním členů organizace.

ETA trvalé příměří porušila už v prosinci minulého roku, kdy provedla atentát na letišti Barajas v Madridu, při kterém přišli o život dva lidé. Dnešním komuniké tedy jen oficiálně potvrdila nevůli pokračovat v mírovém procesu.

Předseda vlády José Luis Zapatero řekl, že ETA se opět zmýlila a dnešním rozhodnutím jde proti baskické společnosti. Premiér věří, že občané se nedají zastrašit a veřejnost neustoupí před výhrůžkami teroristů. Dodal, že se opět pokusí dosáhnout podporu všech politických subjektů ve snaze o ukončení problému terorismu v zemi.

Martin Hromádka, Ľubica Zlochová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme