Baskická separatistická organizace ETA zaútočila v Madridu

Při výbuchu bomby nastražené v automobilu u madridského výstaviště bylo přes 40 lidí lehce zraněno. Za několik hodin měl místo navštívit španělský královský král a mexický prezident Vincente Fox. K výbuchu došlo v půl desáté ráno na náměstí před kongresovým centrem, které policie v tu chvíli už vyklízela.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

španělská policie odváží vrak, v němž vybuchla nálož | Zdroj: ČTK

Organizace ETA totiž před teroristickou akcí varovala v telefonátu baskickým novinám Gara. Jak říká český velvyslanec v Madridu Martin Košatka, policie neměla dost času: "Zřejmě nebylo dostatečně upřesněno, nebo to bylo příliš pozdě, takže k výbuchu došlo v okamžiku, kdy oblast nebyla plně uzavřena."

Španělského premiéra Jose Luise Zapatera zastihla zpráva o novém teroristickém útoku ve Varšavě, kde jednal s polským premiérem Markem Belkou. "S teroristy o Baskicku jednat v žádném případě nebudeme. Pro teroristy ani pro ty, kteří je podporují, není místo ani v politice ani ve společnosti, budoucnost země Basků ve Španělsku vybudujeme bez teroristů a navzdory jim," řekl Zapatero a dodal, že před pachateli bombových útoků je pouze jediná cesta, a to do vězení.

Baskická organizace ETA se v posledních měsících opět aktivizovala a podnikla několik akcí - ta dnešní tak podle velvyslance Košatky není tak úplně překvapivá. "Je to další z řady výbuchů, další z řady aktivit, kterými ETA dává najevo, že tady stále je, je stále schopná zaútočit a zraňovat lidi."

Podle ministra vnitra José Antonia Alonsa je ETA schopná ojedinělých útoků, nepředstavuje však reálnou hrozbu - s podobným hodnocením souhlasí i Rafael Bermejo - novinář ze španělského veřejnoprávního rozhlasu vysvětluje, jak to s podporou organizaci ETA je: " V tuhle chvíli se ETA snaží říct: -"my jsme stále důležitý hráč". Jenže skutečnost je jiná. Strana Batasuna, která je ETě blízká a mimochodem je nyní zakázaná, má v samotném Baskicku podporu pouhých 8 procent lidí. A ve zbytku Španělska má nulovou podporu."

Madrid se uchází o pořádání Olympijských her v roce 2012 a kongresové centrum, před kterým k dnešnímu útoku došlo, je součástí navrhovaného olympijského komplexu - událost by tak mohla poškodit madridskou olympijskou kandidaturu.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme